Connect with us

Gaziemir

Gaziemir’de radyasyon tehlikesi!

Published

on

Gaziemir’de eski bir akü fabrikasının bahçesinde gömülü olduğu tespit edilen nükleer atıklar tehlike saçmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde fabrikadaki tesislerin olduğu bölgeye ve atıkların gömüldüğü araziye giren bir mahallelinin gönderdiği fotoğraflar bir nükleer atık alanı olan tesislerin adeta kaderine terk edildiğini gösteriyor.

İzmir’in merkez ilçelerinden Gaziemir’de on binlerce insanın yaşadığı Emrez ve Aktepe Mahallelerinde bulunan eski akü fabrikasında 2007 yılında tespit edilen nükleer atıklar, aradan geçen 12 yıla rağmen hâlâ kaldırılmış değil. İzmir’in Çernobil’i olarak adlandırılan yaklaşık 70 dönümlük alanda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından yapılan ölçümlerde gömülü olarak 200 tona yakın radyoaktif atık tespit edilmişti. Tespit edilen radyoaktif atık  (Europium 152), Türkiye’de bulunmayan, sadece nükleer santrallerdeki nükleer çubuklardan bulaşıyor.

Temizlik şirketi terketti.

Fabrika sahiplerinin alanı 2010 yılında terk etmesinin ardından açılan davalarda, mahalleli ve EGEÇEP’in ısrarlı takipleri sonrası fabrika sahiplerine 5.7 milyon lira gibi büyük para cezası verildi. Davalardan beraat eden fabrika sahipleri cezayı da ödemedi. O dönem, İzmir Valiliğinin alandaki radyoaktif atıkları çevre etki değerlendirmesi bile yapmadan kaldırma girişimi yargı kararı ile durduruldu. ÇED dosyası hazırlandıktan sonra atıkların temizlenmesi işi taşeron bir şirkete verildi. Şirket ödentilerini alamadığı gerekçesiyle işi bıraktı. Radyoaktif atıklar, o günden bu yana tel örgülerle çevrilen alanda hiçbir işlem yapılmadan bekletiliyor.

Nükleer atıklarla birlikte yaşıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde araziye giren mahalle sakinlerinden HDK Ekoloji ve Yaşam Meclisi Üyesi Hüseyin Kandemir, arazideki tesislerin ve atıkları bulmak için açıldığı düşünülen çukurların fotoğraf ve videolarını gazetemize gönderdi. Nükleer atıklarla iç içe yaşamak zorunda bırakılmalarının büyük bir insanlık suçu olduğunu söyleyen Kandemir, geçtiğimiz yıl limitlerin 219 katı radyasyon ölçülen tesislerin tam bir harabe halinde olduğunu belirtti. Kandemir’in gönderdiği fotolarda fabrika bahçesinde açılan derin çukurların içinin yağmur suları ile dolduğu, ahşap ve plastik sandıkların üst üste gelişi güzel atıldığı görülüyor.

Körfeze kadar kirlilik var.

Kış yağmurlarının başlamasıyla atıkların çıkarılması için kazılan dev çukurların su dolduğunu ifade eden Kandemir, “Biriken bu zehirli sular alanın eğimli olması nedeniyle fabrika alanının dibinde bulunan dereye akıp burada yağmur sularına karışıp yer altı sularına oradan da körfeze ulaşmaktadır. Bu da toprağı, havayı ve suları kirletmeye devam etmesi anlamına gelmektedir” dedi.

Kaynak: www.evrensel.net

Gaziemir

Gaziemir’de haciz kapıda !

Published

on

Türkiye yerel seçimlere yaklaşırken CHP’li belediyeler borç batağından kurtulamadı. Didim, Kuşadası, Milas, Ayvalık gibi CHP’li belediyelerden sonra İzmir Gaziemir Belediyesi de haciz şoku yaşıyor.

Gaziemir’de haciz

Gaziemir’de haciz kapıda !

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Buca Ege Giyim Organize Sanayi Bölgesi (BEGOS) Başkanı Şener Kırıkkaya’ya 5.8 milyon lirayı ödeyemezse makam koltuğuna bugün haciz gelecek.
Gaziemir’de Bütünşehir Yasası ile kapanmadan önce Sarnıç Belde Belediyesi ile 12 dönüm arazi üzerine ( yap işlet devret modeli ile) 2 milyon liralık anlaşma yapan BEGOS Yönetim Kurulu Başkanı ve işadamı Şener Kırıkkaya, söz konusu araziye spor tesisi, restoran, kır bahçesi gibi sosyal donatı alanları yaptı. 2009’da Sarnıç Belediyesi kapatılınca, alanın sorumluluğu CHP’li Gaziemir Belediyesi’ne geçti. Açılışı Gaziemir Belediyesi Başkanı Halil İbrahim Şenol tarafından yapılan tesis ile ilgili sözleşme 2010’da tek taraflı feshedildi ve işadamı Kırıkkaya polis zoruyla işletmeden atıldı.

BELEDİYEYE DAVA AÇTI

Bunun üzerine Kırıkkaya, yatırım maliyeti ve kazanç kaybının faiziyle birlikte ödenmesi için İzmir 6. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. 9 yıllık hukuk savaşından galip çıkan Kırıkkaya’ya faiziyle birlikte 5.8 milyon lira ödenmesi kararlaştırıldı. Ancak CHP’li Başkan Şenol, paralarının olmadığını söyleyerek ödeme yapamayacaklarını ifade etti. Kırıkkaya, avukatı ile birlikte belediyeye haciz işlemi başlattı. İcra Müdürlüğü görevlileri ile birlikte Gaziemir Belediyesi’ne gidildi.

MAKAM KOLTUĞU GİDEBİLİR

Bunun üzerine Başkan Şenol, parayı ödeyeceklerini söyledi ve süre istedi.
Aile belediyenin kendilerine sunacağı teklifi beklerken, işadamı Kırıkkaya, “Resmen hakkımızı gasp ettiler. Çiftliğe aldığımız 4 at ve eşyalarımız kayboldu. Bunlar için de ayrı dava açacağız. Belediyeye gittiğimizde paranın 24 saat içinde ödeneceği söylendi. Biz hakkımız olanı istiyoruz. Eğer paramızı alamazsak başkan ve yardımcılarının koltuk ve eşyalarını haczedeceğiz” dedi.

Kaynak:https://www.yeniasir.com.tr/gundem/2019/01/24/gaziemirde-haciz-kapida

Okumaya devam et

Gaziemir

Gaziemir/Sarnıç 2B Mitingi & Video Çekimi

Published

on

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde çalışmaya başlayan Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün İzmir’in Gaziemir İlçesi Sarnıç Mahallesi’ndeki 2B arazileri için açıkladığı rayiç bedelleri halk protesto etti. Binlerce kişi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak destek istedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yürüttüğü Sarnıç’taki 2B arazileriyle ilgili çalışma sonucunda İzmir Defterdarlığı’nca metrekare başına belirlenen rakamlara tepki gösterildi. Sarnıç’ta, ‘orman vasfını yitirmiş araziler’ üzerinde evleri ve iş yerleri bulunan binlerce vatandaş, devletin kendilerinden istediği rayiç bedellerinin çok yüksek olduğunu belirtmet için toplandı. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan toplantıda metrekare fiyatı 830 TL çıkan rayiç bedellerinin aşağı çekilmesini istendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazan vatandaşlar konunun çözümü için destek istedi, randevu talep etti.

‘İŞGALCİ DEĞİL, BU TOPRAKLARIN GERÇEK SAHİBİYİZ’

Sarnıçlılar adına konuşan Murat Koç,şunları söyledi:

“Sarnıç’ta yaşayan vatandaşlar, devletine, milletine, bayrağına sadakatle bağlı, devletin bölünmez bütünlüğünü savunan, devletine bağlı, kanunlara saygılı vatandaşlardır. Yetkililere sesleniyorum, sesimizi duyun. Bizler ne bağış, ne de hibe istiyoruz. Kanunsuz, illegal hiçbir talebimiz yoktur. Devletin malında gözümüz yoktur. Burada yaşayan herkes oturduğu arazisini para karşılığı almıştır. Sarnıçlılar işgalci değildir. Ancak açıklanan rakamlar çok yüksek olduğu için hiçbir Sarnıçlının bu rakamları ödeyecek gücü yoktur. Cumhuriyet Meydanı’nda 25 kuruş daha ucuz ekmek satan kulübenin önündeki kuyruklar bunun en büyük göstergesidir. Çıkan yasaların iyi yorumlanmamasından dolayı mağduriyet yaşıyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm devlet büyüklerimizden sorunumuzun çözümü için destek istiyoruz. Sorunumuzun çözümü, taleplerimizi iletmek için Cumhurbaşkanımızda randevu talep ediyoruz.”

İZMİR, (DHA)

Okumaya devam et

Gaziemir

Sarnıç İçin

Published

on

Sevgili Halkimız Pazar Günü Tüm Sarnıç Ve Gaziemir’deki Vatandaşlarımızı SARNIÇ CUMHURİYET MEYDANINA Bekliyoruz. Kadın, Erkek, Yaşlı, Engelli, Çocuk, Tüm halkımız davetlidir. Gün Tapularımız İçin Birlik Günüdür.  Paylaşalım Lütfen.

Sevgili sarnıçlılar gün birlik olma günü gün hakkımız olan geleceğimiz olan bu toprakları alma günü gelin bir olalım sarnıç olalım 40 bin kişinin kanayan yarasını 7’den 70’e hep beraber saralım Pazar günü sarnıç cumhuriyet meydanını hıncahınç dolduralım yolları dolduralım bu topraklarda doğmamış yettimin hakkı var hepimizin emeği var bugün birlik olmaz isek bir daha hiç olamayız Pazar günü yaşlı teyzelerimiz amcalarımız oturabilsin diye sandalye gelecektir mümkün mertebe tüm büyüklerimizin katılımlarına vesile olalım bu konuda duyarlı olalım sarnıç’ın sesi olalım saygılar

Okumaya devam et

Son Trend'ler