Connect with us

Gaziemir

Gaziemir’de radyasyon tehlikesi!

Published

on

Gaziemir’de eski bir akü fabrikasının bahçesinde gömülü olduğu tespit edilen nükleer atıklar tehlike saçmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde fabrikadaki tesislerin olduğu bölgeye ve atıkların gömüldüğü araziye giren bir mahallelinin gönderdiği fotoğraflar bir nükleer atık alanı olan tesislerin adeta kaderine terk edildiğini gösteriyor.

İzmir’in merkez ilçelerinden Gaziemir’de on binlerce insanın yaşadığı Emrez ve Aktepe Mahallelerinde bulunan eski akü fabrikasında 2007 yılında tespit edilen nükleer atıklar, aradan geçen 12 yıla rağmen hâlâ kaldırılmış değil. İzmir’in Çernobil’i olarak adlandırılan yaklaşık 70 dönümlük alanda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından yapılan ölçümlerde gömülü olarak 200 tona yakın radyoaktif atık tespit edilmişti. Tespit edilen radyoaktif atık  (Europium 152), Türkiye’de bulunmayan, sadece nükleer santrallerdeki nükleer çubuklardan bulaşıyor.

Temizlik şirketi terketti.

Fabrika sahiplerinin alanı 2010 yılında terk etmesinin ardından açılan davalarda, mahalleli ve EGEÇEP’in ısrarlı takipleri sonrası fabrika sahiplerine 5.7 milyon lira gibi büyük para cezası verildi. Davalardan beraat eden fabrika sahipleri cezayı da ödemedi. O dönem, İzmir Valiliğinin alandaki radyoaktif atıkları çevre etki değerlendirmesi bile yapmadan kaldırma girişimi yargı kararı ile durduruldu. ÇED dosyası hazırlandıktan sonra atıkların temizlenmesi işi taşeron bir şirkete verildi. Şirket ödentilerini alamadığı gerekçesiyle işi bıraktı. Radyoaktif atıklar, o günden bu yana tel örgülerle çevrilen alanda hiçbir işlem yapılmadan bekletiliyor.

Nükleer atıklarla birlikte yaşıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde araziye giren mahalle sakinlerinden HDK Ekoloji ve Yaşam Meclisi Üyesi Hüseyin Kandemir, arazideki tesislerin ve atıkları bulmak için açıldığı düşünülen çukurların fotoğraf ve videolarını gazetemize gönderdi. Nükleer atıklarla iç içe yaşamak zorunda bırakılmalarının büyük bir insanlık suçu olduğunu söyleyen Kandemir, geçtiğimiz yıl limitlerin 219 katı radyasyon ölçülen tesislerin tam bir harabe halinde olduğunu belirtti. Kandemir’in gönderdiği fotolarda fabrika bahçesinde açılan derin çukurların içinin yağmur suları ile dolduğu, ahşap ve plastik sandıkların üst üste gelişi güzel atıldığı görülüyor.

Körfeze kadar kirlilik var.

Kış yağmurlarının başlamasıyla atıkların çıkarılması için kazılan dev çukurların su dolduğunu ifade eden Kandemir, “Biriken bu zehirli sular alanın eğimli olması nedeniyle fabrika alanının dibinde bulunan dereye akıp burada yağmur sularına karışıp yer altı sularına oradan da körfeze ulaşmaktadır. Bu da toprağı, havayı ve suları kirletmeye devam etmesi anlamına gelmektedir” dedi.

Kaynak: www.evrensel.net

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gaziemir

Gaziemir izbanda dengesini kaybeden kişi raylara düştü!

Published

on

izban, gaziemir, nevvarsalih, ray

İzmir’in Gaziemir ilçesinde, İZBAN istasyonunda yürüdüğü sırada dengesini kaybederek tren raylarına düşen Turan E. yaralandı

 

Olay, dün akşam saat 23.30 sıralarından İZBAN Gaziemir istasyonunda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Turan E. istasyonda yürüdüğü sırada henüz belirlenemeyen bir nedenle dengesini kaybederek raylara düştü. Turan E., ihbar üzerine gelen sağlık ekiplerince Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Düştüğü raylardan yaralı olarak kurtarılan Turan E.’nin tedavisinin sürdüğü öğrenildi.

Turan E., raylara düştüğü sırada trenin geçmemesi büyük bir faciayı önledi.

KAYNAK:https://www.egehaber.com/izmir/izmirde-dengesini-kaybeden-bir-kisi-izban-raylarina-dustu-h276532.html

Okumaya devam et

Gaziemir

Mavi Balina oyunu Gaziemir’de ölüm getirdi!

Published

on

By

izmir mavi balina,izmir gaziemir,mavi balina,İntihar,Ölüm,izmir,Gaziemir

Mavi Balina adlı dünya üzerinde tehlike saçan oyun bu kez İzmir’de can aldı. Gaziemir ilçesinde 15 yaşındaki bir öğrenci Mavi Balina oyunu nedeniyle intihar etti. Detaylar haberimizde…

 

izmir mavi balina,izmir gaziemir,mavi balina,İntihar,Ölüm,izmir,Gaziemir

Mavi Balina adlı dünya üzerinde tehlike saçan oyun bu kez İzmir’de can aldı.

Mavi Balina adlı dünya üzerinde tehlike saçan oyun bu kez İzmir’de can aldı. Gaziemirilçesinde 15 yaşındaki bir öğrenci Mavi Balina oyunu nedeniyle intihar etti.

Alınan bilgiye göre olay, dün akşam saatlerinde meydana geldi. Gaziemir Belediye Meclisi’nde görevli bir meclis üyesinin oğlu olan T.M. (15), bilgisayar bağımlısıydı. T.M., iddialara göre ise oyunu oynadığı esnada kendini asarak intihar etti. 15 yaşındaki T.M.’nin, Mavi Balina adlı oyundan etkilenerek intihar ettiği iddia edildi. Akşam saatlerinde gerçekleşen üzücü olay, Gaziemir’de sevenlerini yasa boğdu. Olayı duyar duymaz Gaziemir Nevvar Salih İşgören Hastanesi’ne gelen ailenin yakınları sinir krizi geçirdi.

T.M.’nin ölümüyle ilgili cumhuriyet savcısı tarafından soruşturma başlatıldı

 

kaynak:https://www.egehaber.com/izmir/izmir-gaziemir-de-mavi-balina-oyunu-olum-getirdi-h275279.html

Okumaya devam et

Gaziemir

Gaziemir’de haciz kapıda !

Published

on

Türkiye yerel seçimlere yaklaşırken CHP’li belediyeler borç batağından kurtulamadı. Didim, Kuşadası, Milas, Ayvalık gibi CHP’li belediyelerden sonra İzmir Gaziemir Belediyesi de haciz şoku yaşıyor.

Gaziemir’de haciz

Gaziemir’de haciz kapıda !

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Buca Ege Giyim Organize Sanayi Bölgesi (BEGOS) Başkanı Şener Kırıkkaya’ya 5.8 milyon lirayı ödeyemezse makam koltuğuna bugün haciz gelecek.
Gaziemir’de Bütünşehir Yasası ile kapanmadan önce Sarnıç Belde Belediyesi ile 12 dönüm arazi üzerine ( yap işlet devret modeli ile) 2 milyon liralık anlaşma yapan BEGOS Yönetim Kurulu Başkanı ve işadamı Şener Kırıkkaya, söz konusu araziye spor tesisi, restoran, kır bahçesi gibi sosyal donatı alanları yaptı. 2009’da Sarnıç Belediyesi kapatılınca, alanın sorumluluğu CHP’li Gaziemir Belediyesi’ne geçti. Açılışı Gaziemir Belediyesi Başkanı Halil İbrahim Şenol tarafından yapılan tesis ile ilgili sözleşme 2010’da tek taraflı feshedildi ve işadamı Kırıkkaya polis zoruyla işletmeden atıldı.

BELEDİYEYE DAVA AÇTI

Bunun üzerine Kırıkkaya, yatırım maliyeti ve kazanç kaybının faiziyle birlikte ödenmesi için İzmir 6. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. 9 yıllık hukuk savaşından galip çıkan Kırıkkaya’ya faiziyle birlikte 5.8 milyon lira ödenmesi kararlaştırıldı. Ancak CHP’li Başkan Şenol, paralarının olmadığını söyleyerek ödeme yapamayacaklarını ifade etti. Kırıkkaya, avukatı ile birlikte belediyeye haciz işlemi başlattı. İcra Müdürlüğü görevlileri ile birlikte Gaziemir Belediyesi’ne gidildi.

MAKAM KOLTUĞU GİDEBİLİR

Bunun üzerine Başkan Şenol, parayı ödeyeceklerini söyledi ve süre istedi.
Aile belediyenin kendilerine sunacağı teklifi beklerken, işadamı Kırıkkaya, “Resmen hakkımızı gasp ettiler. Çiftliğe aldığımız 4 at ve eşyalarımız kayboldu. Bunlar için de ayrı dava açacağız. Belediyeye gittiğimizde paranın 24 saat içinde ödeneceği söylendi. Biz hakkımız olanı istiyoruz. Eğer paramızı alamazsak başkan ve yardımcılarının koltuk ve eşyalarını haczedeceğiz” dedi.

Kaynak:https://www.yeniasir.com.tr/gundem/2019/01/24/gaziemirde-haciz-kapida

Okumaya devam et

Son Trend'ler