Anasayfa / Ekonomi / FED’ten Faiz Kararı Açıkması..

FED’ten Faiz Kararı Açıkması..

FED’ten Faiz Kararı Açıkması..

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) iki günlük mayıs toplantısı sona erdi. FOMC üyeleri, piyasaların beklediği gibi, oy birliğiyle faiz kararın da değişikliğe gitmeme kararı aldı ve politika faizini değiştirmeyerek %1,50-1,75 aralığın da sabit tuttuğunu duyurdu.

Metinde, son 12 aylık bazda enflasyonun yüzde 2’ye yaklaştığına dikkat çekilirken, para politikasının güçlü iş gücü piyasası koşullarını desteklediği vurgulandı.

Karar metnin de, iş gücü piyasasının güçlendiği ifade edilirken, ekonomik faaliyetlerin ılımlı şekil de arttığı belirtildi. İstihdam artışının güçlü olduğuna yer verilen metin de, son aylar da işsizlik oranının da düşük olduğu kaydedildi. Uzmanlar, ABD’de enflasyon oranının Fed‘in hedefi olan %2’ye yaklaştığına işaret ederek, bankanın haziran ayın da faiz arttırma ihtimalinin güçlendiğini belirtti.

Fed, en son 21 Mart’ta politika faizini 25 baz puan arttırmıştı. Banka, geçen sene 3 kez olmak üzere, Aralık 2015’ten bu yana toplam 6 kez faiz artışı yaptı.Faiz kararının çıkacağı FOMC bu yıl 5 kez daha toplanacak. Gelecek toplantı ise 12 – 13 Haziran tarihin de gerçekleştirilecek.

fed açıklaması, FED açıklaması, fed, FED, ekonomi, Federal Açık Piyasa Komitesinin, FOMC üyeleri
Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) iki günlük mayıs toplantısı sona erdi. FOMC üyeleri, piyasaların beklediği gibi, oy birliğiyle faiz kararın da değişikliğe gitmeme kararı aldı ve …

Enflasyonun hedeflerin altın da olduğunu belirten ibare PCE’nin %2 bandına gelmesinden sonra “hedeflere yaklaştı’ şeklinde değiştirilmiştir. İlla ki bir anlam yükleyeceksek, enflasyon ibaresine yükleyebiliriz. Ancak enflasyonda %2 bandının bir tepki eşiği olmadığını da belirtmek gereklidir. Fed, enflasyonun geniş vadede %2 üzerine çıkmasını ve istikrar kazanmasını bekliyor. Bu yüzden kademeli faiz artışı vurgusu da bu kapsamda devam ediyor.” dedi. GMC Menkul Araştırma Uzmanı Enver Erkan, “Fed piyasalarının hiçbir aksiyon beklemedigi ve bir basın açıklaması içermeyen toplantısında piyasalara yeni bir bilgi vermedi. Enflasyondaki gelişimler Fed’in politika açıklamasına yansımış görünüyor.

Enver Erkan, “İlk çeyrekte her ne kadar geçen yıllarınkine göre daha iyi olsa da, özellikle tüketim harcamalarında ki yavaşlama kaynaklı olarak büyüme de yavaşlama görmüştük. Fed ılımlı büyüme vurgusunu devam ettiriyor, bununla beraber ilk çeyrekteki yavaşlamanın da geçici faktörlere dayandığı belirtiliyor. Büyüme ve istihdam dinamiklerin de ortada yeni bir bilgi yok. Sonuç olarak ekonomiye ilişkin görünüm daha dengeli ve istihdam piyasası da güçlü görüntüsünü sürdürüyor.” diye konuştu.

 Enver Erkan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Haziran da faiz arışı bu noktada kesin gibi, ancak henüz bu yıl toplam da 3 mü yoksa 4 mü faiz artışı olacak, o kesinlik kazanmadı. Cuma günü gelecek olan tarım dışı istihdam verisi ve altında ki ücretler kalemi çok daha fazla bilgi verecektir. Fed, fiyatlama mekanizması dışın da olan bir arguman ortaya koymadığından dolayı kararların USD hareketine marjinal bir etkisi olması beklenmez. Ancak piyasa momentum da USD lehine olmayı sürdürebilir.”

 

Kaynak: Habertürk

Hakkında Gizem Sürer

Ayrıca Kontrol Edin

Ekonomi çok SIKILDI, piyasa TAMAM dedi

Ekonomi çok SIKILDI, piyasa TAMAM dedi Erdoğan’ın ekonomi üzerinde ki kontrolünü artıracağını açıklamasıyla TL dibe …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir