Connect with us

Ekonomi

Yılın en çok kazandıran mesleği belli oldu! Günlük 500 euro kazanıyorlar

Published

on

Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu, 2017’de en çok kazandıran mesleğin günlük 500 euroyu aşan kazançlarıyla oto göçük ustaları olduğunu açıkladı. TOBFED’den yapılan yazılı açıklamada, milyonlarca işsizin olduğu Türkiye’de oto göçük işlerini yapan ve bu astronomik kazancı elde edenler, Portekiz, Brezilya, Çin gibi ülkelerden gelip Türkiye’de çalışan ustalar oldu.

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, dolu nedeniyle araçları hasar gören onbinlerce mağdurun acemi ustalar yüzünden ikinci kez mağdur edildiğine işaret etti ve ekledi: “Dolu nedeniyle araçlarını tamirden aldıktan sonra göçüklerin giderilmediği gibi boyalarında bozulma gören binlerce tüketiciden şikayet aldık. Bu durum Tüketici Kanun´na göre ayıplı hizmettir. Araç sahipleri 6 bin liraya kadar olan zararları için bireysel olarak ikametlerinin bulunduğu yerdeki Tüketici Hakem Heyetlerine bizzat giderek veya internet üzerinden herhangi bir ücret ödemeden başvurabilirler.”

İstanbul’u ve çevre illeri etkileyen dolu yağışı sonrasında 200 bine yakın araç hasar görmüş, Türkiye´de yeterli sayıda usta bulunamadığı için yurtdışından ithal ustalar sigorta firmaları tarafından Türkiye’ye getirilmişti.

TOBFED Genel Başkanı Serkan Bakırtaş, “Göçük sektöründe ülke olarak sınıfta kaldık. Bizim ekmeğimizi Portekizli, Brezilyalı ustalar gelip elimizden aldı. İşsiz nüfusumuz var ama yetiştirecek, meslek sahibi yapacak insanları bulamıyoruz; meslek liselerimiz maalesef yetersiz. İŞKUR´dan ve Çalışma Bakanlığımızdan işsiz gençleri yetiştirmek için bize göndermelerini talep ettik. Ortalama 1.5-2 ay süren eğitimler sonrası yetiştirdiğimiz ustaları sektöre kazandırmak ve yabancı ustaları evlerine göndermek istiyoruz” dedi.

KAYNAK: haberler

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Emekli Maaşlarına 269 Lira Ek Ödeme Gündemde

Published

on

Tüm emekliler her ay maaşlarıyla birlikte ek ödeme alıyor. Halen maaşı bin 224 liranın altında olanlar yüzde 5, üstünde olanlar yüzde 4 ek ödeme verilirken, bu oranların artırılması gündemde. Ek ödeme yüzde 9’a çıkarsa SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında 42 ile 269 lira arasında artış olacak.

269 LİRAYA KADAR ARTIŞ OLACAK

Takvim’de yer alan habere göre, Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), günümüzde ek ödeme oranının düşük kaldığını belirterek, oranın en az yüzde 9’a yükseltilmesini talep ediyor. Bu talep hayata geçerse, emekliler her ay maaşlarının yüzde 9’u oranında ek ödeme alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylık gelirinde 42 ile 269 lira arasında artış yaşanacak.

kaynak:https://www.haberler.com/emekli-maaslarina-269-lira-ek-odeme-gundemde-11863242-haberi/

Okumaya devam et

Ekonomi

Altın fiyatlarında son durum!

Published

on

By

altın,yarım altın,çeyrek altın,altın fiyatları

Altın fiyatları ekonomi gündeminin merak edilenleri arasında yer almaya devam ediyor. Özellikle gram ve çeyrek altındaki anlık değişimler merak ediliyor. Peki, altın fiyatları yeni güne nasıl başladı? İşte gram altın ve çeyrek altın fiyatları…

Ekonomide yatırımcıların yakından takip ettiği altın fiyatları ile ilgili hareketlilik yaşanmaya devam ediyor. Dün serbest piyasada altının gram satış fiyatı 230,20 lira ile günü kapattı. Peki altın fiyatları bugün ne kadar? İşte güncel çeyrek altın ve gram altın fiyatları…

21 MART GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

Gram altın: 230,3 lira

Çeyrek altın: 380 lira

Tam altın: 1550 lira

Cumhuriyet altını: 1535 lira

DÜN ALTIN FİYATLARI NE KADARDI?

İstanbul Kapalıçarşı’da 230 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın (Gr.) 230,20 liradan, bin 516 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira bin 537 liradan, 209,80 liradan alınan 22 Ayar Bilezik (Gr.) 213,80 liradan, bin 481 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet bin 501 liradan, 741 liradan alınan Yarım Ziynet 751 liradan ve 370 liradan alınan Çeyrek Ziynet 375 liradan satıldı.

kaynak:https://www.egehaber.com/ekonomi/altin-fiyatlarinda-son-durum-guncel-ceyrek-altin-ve-gram-altin-h274295.html

Okumaya devam et

Ekonomi

ÖTV ve KDV indirimi yıl sonuna kadar geçerli!

Published

on

By

ÖTV KDV indirimleri, indirim süresi uzatıldı, ÖTV KDV, ÖTV KDV indirimleri ne zaman bitiyor

ÖTV ve KDV indiriminin 31 Mart tarihinde sona ermesi bekleniyordu. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararıyla indirimler 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatıldı.

ÖTV KDV indirimleri, indirim süresi uzatıldı, ÖTV KDV, ÖTV KDV indirimleri ne zaman bitiyor

indirimler 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatıldı.

Tapu harcı, otomobil, mobilya, konut, motosiklet ve ticari araçlardaki ÖTV ve KDV indirimlerinin süreleri Cumhurbaşkanı’nın kararıyla yıl sonuna kadar uzatıldı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre, konut satışlarında KDV oranı 31 Aralık 2019’a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 şeklinde uygulanacak. Tapu harçlarında daha önce yüzde 4’ten 3’e indirilen oran yıl sonuna kadar sürecek. Mobilya sektöründeki KDV oranının yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanması ise 30 Haziran’a kadar devam edecek. Beyaz eşyada ÖTV’nin sıfırlanması uygulaması da aynı tarihe kadar geçerliliğini koruyacak.

Karar 1 Nisan 2019 itibariyle yürürlükte!

1600 cc altı motorlu araçlardaki ÖTV’de yapılan 15’er puanlık indirim yıl sonuna kadar sürecek. Bunun yanı sıra ticari araçlarda KDV oranının yüzde 18 yerine yüzde 1 olarak uygulanması da 30 Haziran’da son bulacak. Römorklar ile diğer römorklar için de KDV oranının yüzde 1 olarak uygulanması kararı da 30 Haziran’a kadar uzatıldı. Aynı şekilde vergisiz fiyatı 70 bin liranın altında olan otomobillerde ÖTV oranının yüzde 45’ten yüzde 30’a, fiyatı 70 bin ile 120 bin arası olan araçlarda yüzde 50’den yüzde 35’e düşürülmesi uygulaması da 30 Haziran’a kadar sürecek. Motor silindir hacmi 250 santimetreküpü geçmeyen motosikletler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlardan alınan ÖTV’nin sıfırlanması uygulaması da 30 Haziran’a kadar devam edecek

 

kaynak:https://www.egehaber.com/ekonomi/otv-ve-kdv-indirimi-yil-sonuna-kadar-gecerli-h274311.html

Okumaya devam et

Son Trend'ler