Anasayfa / Ekonomi / Ekonomi çok SIKILDI, piyasa TAMAM dedi

Ekonomi çok SIKILDI, piyasa TAMAM dedi

Ekonomi çok SIKILDI, piyasa TAMAM dedi

Erdoğan’ın ekonomi üzerinde ki kontrolünü artıracağını açıklamasıyla TL dibe vurdu. Moody’s ve Fitch’ten gelen uyarılarda eklenince Dolar/ TL ve Avro/TL tarihi zirveyi gördü. TL’deki değer kaybı Erdoğan’ın faiz açıklamaları ve Moody’s ile Fitch’ten gelen uyarılarla hızlandı. Dolar 4.46, Avro ise 5.30 ile rekor tazeledi. Piyasa faizleri fırladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomi hakkın da konuştukça, Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Dün güne 4.35 seviyelerin de başlayan Dolar/TL kuru, Erdoğan’ın Londra’da Bloomberg TV kanalına verdiği mülakatın yayınlanmasının ardından 4.46 ile rekor kırdı.

Londra’da sarstı

Erdoğan’ın Merkez Bankası (TCMB) ve faiz hakkında ki konuşmasının ardından gün içinde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s ve Fitch’ten gelen Türkiye açıklamaları TL’de ki değer kaybını hızlandırdı. Dolar/TL yeni bir rekor kırarak 4.4624’yi gördü. TL’nin dolar karşısında bir günde ki değer kaybı yaklaşık %3 oldu. Avro/ TL de rekor tazeleyerek 5.3028’e ulaşırken, Sterlin/ TL kuru 6.02’ye yükseldi. Altın fiyatlarında  rekor geldi ve gram altın 185 liranın üzerine çıkarken, çeyrek altın 303 lira ve Cumhuriyet altını 1.237 lira oldu.

“Tabii ki Merkez Bankası’nın bağımsızlığı söz konusu” diyen Erdoğan, “Ama TCMB bağımsızlığının gereği ile kalkıp herhal de yürütmenin başı olan bir başkanın burada vermiş olduğu sinyalleri bir kenara koyacak hali yok. Oda tabii buna göre değerlendirmelerini yapacaktır. Adımlarını ona göre yapacaktır. Ben bunun gelecek için çok isabetli adımların atılmasına vesile olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı. Erdoğan düşük faiz konusun da seçimlerden önce bir adımın neden atılmadığı, bunun 7 Haziran’daki toplantı için bir artış sinyali olup olmadığına yönelik bir soruya ise şöyle yanıt verdi: “Her şeyden önce tabii ben Cumhurbaşkanı olarak yürütmede ki fonksiyonumuz bizim bir başbakanın fonksiyonu gibi değil. Yeni dönemde, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtiğimiz andan itibaren, orada ki etkinliğimiz çok daha farklı olacak. Dolayısıyla bu konular da atılacak adımlar da yürütmenin olmazsa olmaz başı olarak hem sorumluluğu alıyorsunuz, hem de bu konular da siz karar verme noktasına geliyorsunuz. Bunu yapacağız ki aldığımız sorumluluğun hesabını da milletimize verebilelim. Şu ana kadar durum böyle değildi bundan sonra öyle olacak.”

Moody’s ve Fitch uyardı

TL’deki değer kaybı, Moody’s ve Fitch’ten gelen uyarılarla hızlanırken, piyasa faizleride son 10 yılın zirvesine tırmandı. Moody’s, makro gelişmelerin kredi notu için negatif seyrettiğini açıklarken, fonlama ve aktif kalitesine ilişkin aşağı yönlü riskler nedeniyle bankacılık sistemininde görünümünün negatif olduğu belirtti. Fitch ise Türkiye’nin gelişmekte olan 10 ülke içinde “en aşırı genişlemeci duruşa sahip ülke” olduğunu bildirdi. Avrupa ülkeleri kredi notlarından sorumlu Moody’s yetkilisi Dietmar Hornung düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşma da, “Durumu izliyoruz, ülkenin (siyasi ve jeopolitik açıdan) hangi yolda gideceğini göreceğiz” dedi. Türkiye’nin yurtdışından sağladığı finansmana olan bağımlılığı nedeniyle Rusya gibi kendi yolunu çizemediğini belirten Hornung, “Biraz endişeliyiz” dedi.

Merkez geride kaldı Son gelişmelerin ardından 2 yıllık gösterge tahvil faizi Aralık 2008’den bu yana ilk kez % 17’yi aşarak %17.15’i görürken, 10 yıllık tahvil faizi de %14.81’e ulaştı. TCMB’nin tüm fonlamayı yaptığı GLP faizi %13.50’de bulunurken, politika faizi ise %8’de yer alıyor. Konut kredisi faiz oranları aylık %1.24 ile son 9 yılın zirvesin de bulunurken, hükümet bankaların aylık %0.98 ile kredi vermesini istiyor. Üst üste gelen kredi yapılandırma başvuruları nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan bankacılık sektörü, hükümetin faizleri indirin talimatıyla karşı karşıya. Eski Hazine Müsteşarı Mahfil Eğilmez, Twitter hesabından paylaştığı mesajın da, bir yıl için de bulunması gereken dış finansman tutarının 241 milyar dolar olduğunu hatırlatarak kurda ki artışın yarattığı tehlikeye işaret etti.

ekonomi, türkiye ekonomisi, ekonomi haberleri, avro ne kadar, dolar ne kadar
Erdoğan’ın ekonomi üzerinde ki kontrolünü artıracağını açıklamasıyla TL dibe vurdu. Moody’s ve Fitch’ten gelen uyarılarda eklenince Dolar/ TL ve Avro/TL tarihi zirveyi gördü. TL’deki değer kaybı Erdoğan’ın faiz açıklamaları ve Moody’s ile Fitch’ten gelen uyarılarla hızlandı. Dolar 4.46, Avro ise 5.30 ile rekor tazeledi. Piyasa faizleri fırladı.

Olumsuz algılandı

Erdoğan para politikaların da etkin olan bir başkan görüntüsü vermeye mecbur olduklarına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Halk para politikaların da sıkıntıya düştüğü zaman bunun hesabını kime sorar? Başkana sorar. Başkana soracağına göre para politikaların da etkin olan bir başkan görüntüsü vermeye mecburuz.” Erdoğan’ın açıklamaları, TCMB’den faiz artışı bekleyen piyasalar da olumsuz algılandı.

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, Erdoğan’ın sözlerini düzeltmeye çalışarak “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz vurgusu 7 Haziran’a (Para Politikası Toplantısı günü) değildir, cumhurbaşkanının söylediği faizlerin bir hedef olarak düşürülmesi gerekliliğidir” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet

Hakkında Gizem Sürer

Ayrıca Kontrol Edin

Türkiye, Afrika’da Çin ile Rekabet Ediyor..

Türkiye, Afrika’da Çin ile Rekabet Ediyor.. Japonya merkezli haber sitesi Nikkei’nin haberin de, Türkiye’nin son …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir