Connect with us

Teknoloji

TUSAŞ, Small-GEO Projesi’yle yeni nesil haberleşme!

Published

on

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), test modeli üretimine başlanan Türksat 6A uydusundan sonra yeni nesil haberleşme uyduları için harekete geçti.

Türksat 6A ile haberleşme uydusunu kendisi yapabilen 10 ülke arasına girecek Türkiye, uluslararası terminolojide Small-GEO olarak adlandırılan Yeni Nesil Haberleşme Uydu Projesi için fizibilite çalışmalarına başladı. TUSAŞ, Türksat 6A ve Göktürk yer gözlem uydularından elde edilen deneyimlerle Small-GEO konseptini geliştirerek önemli bir projeye başaracak. Small-GEO ile katma değeri oldukça yüksek uzay sistemleri alanında yurt içi ve yurt dışı uydu operatörlerinin ihtiyaçlarını aynı anda karşılayacak teknik özelliklerde bir sisteme yönelik ön çalışmalar yapılacak. Küresel pazar için de oldukça yeni ve dikkat çekici olan Small-GEO konseptinde geliştirilecek uyduyla Türkiye’ye bu alanda aynı zamanda önemli döviz girdisi sağlanması düşünülüyor.

Small-GEO uydusunda bir fırlatıcıya birden fazla haberleşme uydusu sığdırılarak fırlatma maliyetlerinin düşürülmesi öngörülüyor. Bu amaçla uydu yapısal sistemi tümüyle optimize edilecek. Fırlatma maliyetlerinin düşürülmesi için bir diğer önlem ise uydunun yeni nesil elektrikli itki sistemleriyle donatılarak uzaya gönderilen kütlenin düşürülmesi olacak.

Yapılacak çalışmalarla detayları netleştirilecek Small-GEO uydusunun 1-2 ton kütle aralığında olması ve 16 ile 22 alıcı/verici (transponder) taşıması planlanıyor. TUSAŞ tarafından geliştirilecek Small-GEO uydusu sivil haberleşme hizmetlerine ilave olarak askeri amaçlı veri transferi için de kullanılabilecek.

KAYNAK: Ntv

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

iPhone’ların şarj ömrünü uzatacak 13 kolay yöntem!

Published

on

1. Uygulamaları kapatın:

Birçok iPhone kullanıcısı, telefonları yavaşlamadığı için çıktıkları uygulamaları kapatma gereksinimi duymaz ancak bu, telefonun batarya sağlığı açısından çok da doğru bir hareket değil. Öncelikle Ayarlar > Pil dizinine giderek “son 24 saat” ya da “son 8 gün” seçeneklerine basarak telefonunuzda hangi uygulama daha çok güç harcıyorsa bunu analiz edebilirsiniz. Sonrasında da bu uygulamaların sürekli olarak çalışmasına ihtiyacınız yoksa uygulamadan çıktıktan sonra, ana ekran tuşuna iki kere basarak uygulamaları yukarı kaydırabilirsiniz.

2. Karanlık Mod’u kullanın:
Karanlık Mod, aydınlık moda oranla gözleri daha az yoruyor. Kimi kullanıcılar, Karanlık Mod’un görünüşünü de daha çok seviyor. Tüm bunların yanında Karanlık Mod, aslında Aydınlık Mod’a oranla daha az güç tüketiyor. Karanlık Mod’u kullanmak için Ayarlar altında bulunan Ekran & Parlaklık seçeneğine tıklayarak Karanlık Mod’u seçebilirsiniz.

 

3. Düşük Güç Modu’nu kullanın:
Telefonunuzda bulunan tüm arka plan uygulamalarının sürekli çalışarak bildirim göndermesine ihtiyaç duymadığınız zamanlarda Düşük Güç Modu’nu açarak batarya ömrünü yüksek oranda uzatabilirsiniz. Düşük Güç Mod’u birtakım farklı özellikleri de devre dışı bırakarak telefonun yüksek güç tüketimini engelliyor. Bu modu açmak için Ayarlar > Pil dizininde bulunan modu açabilirsiniz.

4. Uyandırmak İçin Kaldır’ı kapatın:
Uyandırmak İçin Kaldır, aslında çok pratik bir özellik olsa da telefonun sürekli olarak hangi pozisyonda olduğunu kontrol etmesinden dolayı güç tüketimine sebep oluyor. Telefonunuzun daha uzun süreler dayanması, sizin için daha önemliyse bu ayarı kapatmanızda fayda var. Kapatmak için, Ayarlar > Ekran & Parlaklık dizininde bulunan “Uyandırmak İçin Kaldır” seçeneğini kapalı hâle getirebilirsiniz.

5. Wi-Fi ve Bluetooth’u, Ayarlar’dan kapatın:
iPhone’larda bulunan kontrol paneli üzerinden Wi-Fi ve Bluetooth özellikleri kapatılabiliyor ancak oradan kapatıldığı zaman aslında telefonun arka planında çalışmaya devam ediyorlar. Bu özelliklerin tamamen kapalı ve güç tüketmeyen bir durumda olduğundan emin olmak için Ayarlar > Wi-Fi ve Ayarlar > Bluetooth dizinlerinden bu özellikleri kapatabilirsiniz. Telefonunuzun şarjının daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız bu işlemi alışkanlık hâline getirmenizde fayda var.
6. Otomatik İndirmeler ve Otomatik Güncellemeler’i kapatın:
iCloud’a bağlı cihazlarınızdan bir tanesine bir program indirdiğiniz zaman, iCloud’a bağlı diğer cihazlarınıza da bu uygulama yükleniyor ve bir güncelleme yayınlandığı zaman otomatik olarak indiriliyor. Bu çok pratik bir özellik olabilir ama batarya ömrünü ciddi derecede kısaltan bir unsur. Bu özelliği kapatmak için Ayarlar > iTunes & App Store dizininde bulunan “Uygulama Güncellemeleri” ve “Otomatik İndirmeler”i kapalı konuma getirin.
7. Bildirim göndermesini istediğiniz uygulamaları siz seçin:
Telefonda bulunan tüm uygulamaların istedikleri zaman bildirim göndermelerinin bazen sinir bozucu, bazense dikkat dağıtıcı bir durum olması bir yana, bu durum aynı zamanda adeta bir batarya düşmanı. Buna engel olmak için gerçekten bildirim göndermesine ihtiyaç duyduğunuz uygulamaları kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu işlemi Ayarlar > Bildirimler dizininde bulunan uygulamaların yanlarındaki tuşları açık hâle getirerek gerçekleştirebilirsiniz.

8. Arka Planda Uygulama Yenile özelliğini kapatın:
Arka Planda Uygulama Yenileme, iPhone cihazlardaki uygulamaların daha hızlı açılmasını sağlıyor. Amacınız performans ise açık tutmanız gereken bir özellik ancak amacınız güç tüketimini engellemekse bu, ilk olarak kapatmanız gereken özelliklerden biri. Bu özellik, Düşük Güç Modu’na geçildiği zaman otomatik olarak devre dışı bırakılıyor ancak eğer Düşük Güç Modu’nu kullanmayacaksanız bu işlemi yine de gerçekleştirebilirsiniz. Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile bölümünde bulunan “Arka Planda Uygulama Yenile” tuşuna basarak açılan menüden “Kapalı” seçeneğine tıklayın.

9. Ekran & Parlaklık menüsünü kişiselleştirin:
Bu menü üzerinden yapılabilecek bir ayarı dördüncü maddede verdik. Şimdi gelin bu menüde yapabileceğiniz diğer işlemlere bakalım. Öncelikle en basitinden başlayalım. Telefonunuzun ekranını hangi parlaklıkta kullandığınız çok önemli. Özellikle son dönemlerde telefonlarda oldukça kaliteli ekranlar kullanılması, bunları bataryanın düşmanı hâline getiriyor. Telefonunuzun parlaklığını yeteri düzeyde kullandığınızdan emin olun.

Bunun dışında yine aynı menüde bulunan “Otomatik Kilit” seçeneğine tıklayarak telefonunuzun ekranının ne kadar süre işlem yapılmazsa kapatılacağını seçebilirsiniz. Film izlerken, oyun oynarken ve hatta uyurken bile bazen telefonun ekranı açık kalabiliyor ve fark edildiğinde şarjınız çoktan azalmış oluyor. Bunun önüne geçmek için “Otomatik Kilit” seçeneğini 30 saniye ya da 1 dakikaya sabitlemekte fayda var. Bu şekilde bataryanızı %10 ve %20 oranlarında daha uzun ömürlü hâle getirebilirsiniz.

10. Konum Servisleri’ni kapatın
Gizlilik endişeleri bir yana Konum Servisleri, bataryayı da oldukça zorlayan bir özellik. Kullanımda olmadığı sürelerde bu özelliği kapalı tutmak en doğrusu. Bazen bir uygulama izin istediği zaman bu özellik açılıyor ancak sonrasında uygulamadan çıkılınca kapatmak unutulabiliyor. Sonrasında da cihazın şarjı gereksiz yere azalıyor. Konum özelliğini, Ayarlar > Gizlilik dizininde bulunan “Konum Servisleri” seçeneğine tıklayarak açılan ekrandan kapalı hâle getirebilirsiniz.

11. Widgetları etkisiz hâle getirin:
Widgetlar, her ne kadar bataryayı büyük oranda etkilemese de kapatıldığı zaman faydalı oluyor. Ana ekranda parmağınızı sağa kaydırarak kullandığınız widgetları görebilirsiniz. Sayfanın en aşağısına inerek “Düzenle”ye basın ve kullanmadığınız uygulamaların widgetlarını kaldırın. Batarya ömrünü kritik seviyelerde arttırmasa da bir miktar faydası olacaktır.

12. Telefonunuzu yeniden başlatın:
Telefonu düzenli aralıklarla yeniden başlatmak, RAM üzerine binen gereksiz yükü azaltmasının yanı sıra cihazın kendi kendini en verimli hâle getirmesine olanak tanıyacaktır.

13. Telefonunuzu sıfırlayın:
Bu seçeneği son çare olarak düşünmenizde fayda var. Her şeyi yapmanıza rağmen telefonunuzun batarya ömründe mantıksız kısalmalar olduğunu düşünüyorsanız telefonunuzu teknik servise yollamadan önce varsayılan ayarlara dönmeyi denemenizde fayda var.

Okumaya devam et

Avrupa

Ay’da yaşam olabilir: İsrail’in Ay’a çakılan aracındaki su ayıları

Published

on

İngiltere‘de yayımlanan The Guardian gazetesinin bilim editörü Ian Sample, İsrail‘in Ay’a çakılan uzay aracı Beresheet’te binlerce su ayısı olduğunu yazdı.

Dünyanın en dayanıklı canlısı olarak görülen su ayıları uzay koşullarında bile hayatta kalabiliyor.

Sample bu haberi “Ay’da yaşam bulma ihtimali arttı. Fakat bu canlılar uzaylı değil, uzay aracı Aya’a çarptığında ortaya saçılan canlılar” ifadeleriyle duyurdu.

Su ayılarını Beresheet’e yükleyen, ABD merkezli Arch Mission Foundation’dı. Örgütün amacı, dünyanın gelecekte yaşanamaz hale gelmesi durumunda yaşanabilecek bir başka gezegen yaratmak.

Örgütün kurucusu Nova Spivack “Bizim kargomuz o görevden sağ çıkan tek şey olabilir” dedi.

Tardigrad ya da daha yaygın olan ismiyle su ayısının yaklaşık 520 milyon ila 100 milyon yıldır yaşadığı düşünülüyor. 150 derece sıcaklığa ve -272 derece soğuğa dayanabilen su ayıları dinazorların ortaya çıktığı ve yok olduğu dönemlerde de yeryüzündeydi.

Gelişmeyi birinci sayfasından duyuran The Guardian’a konuşan Edinburgh Üniversitesi’nden astrobiyolojist doktora öğrencisi Philippe Reekie, su ayılarının Ay’da hayatta kalmaması için hiçbir neden olmadığını söyledi.

Okumaya devam et

Dünya

Google’dan yeni yatırım!

Published

on

teknoloji,google,yatırım,ekonomi,google yatırım

Google Finlandiya’daki Veri Merkezine 600 Milyon Euro Yatırım Yaptı

Google’ın üst şirketi Alphabet, Finlandiya’nın Hamina kentindeki veri merkezine ek 600 milyon euro yatırım yapacağını açıkladı.

Google’ın üst şirketi Alphabet, Finlandiya’nın Hamina kentindeki veri merkezine ek 600 milyon euro yatırım yapacağını duyurdu. Buna göre Hamina’ya toplam yatırım 1.4 milyar Euroya ulaşacağı belirtildi.

TOPLAM YATIRIM 1,4 MİLYAR EURO’YA ULAŞACAK

Yerel medyada yer alan habere göre söz konusu ek yatırımla Alphabet’in Hamina’ya toplam yatırımının 1.4 milyar euroya ulaşacağı belirtildi. Yeni veri merkezinin, şirketin 2009 yılında satın aldığı Summa kentindeki eski kağıt fabrikasındaki veri tesisinde yer alacağı açıklandı.

YEREL EKONOMİYE KATKISI OLACAK”

Google Finlandiya Direktörü Antti Jarvinen, şirketin veri altyapısı ihtiyacının gün geçtikçe arttığını ve bu durumun yerel ekonomiye olumlu katkıları olacağını belirtti. Jarvinen, Finlandiya’daki veri merkezlerine yapılan önceki yatırımların ülkede ortalama 1,600 yeni iş oluşturduğuna dikkat çekti

kaynak:https://site-backlink.com/zc2zP

Okumaya devam et

Son Trend'ler