Connect with us

Dünya

Suriye Denklemin’de Yeni Atak

Published

on

Suriye Denklemin’de Yeni Atak

ABD Başkanı Donald Trump’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı görüşmede Suriye ve İran ile ilgili verdiği mesajların ardından Ankara-Moskova-Tahranhattın da yeni temas trafiği gündeme geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, yarın Moskova’daki üçlü toplantı da bir araya gelecek. Devlet başkanları düzeyinde ki Ankara Zirvesi’nin ardından üç ülkenin yetkilileri, bir ay içinde ikinci kez bir araya gelmiş olacak.

 

NİSAN TRAFİĞİ

Uluslararası siyaset sahnesi ve güç dengesi içinde bir kangrene dönüşen Suriye sorunun da, nisan ayı içinde bir dizi hamle gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla Suriye konulu üçlü zirve toplantısı, 4 Nisan da Ankara’da yapıldı.

suriye denklemi, suriye haberleri, dünya haberleri

ABD Başkanı Donald Trump’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı görüşmede Suriye ve İran ile ilgili verdiği mesajların ardından Ankara-Moskova-Tahranhattın da yeni temas trafiği gündeme geldi.

ABD, İngiltere ve Fransa; 14 Nisan’da rejimin kimyasal silah üretimi yaptığını belirttiği tesislerine hava saldırısı düzenledi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 16 Nisan da Ankara’ya gelerek bir dizi temasta bulundu. Daha sonra Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura; Türkiye, Rusya ve İran’ı kapsayan üçlü turuna çıktı.

Nisan içinde ki bu trafiğin son halkalarından birini yarın Moskova da yapılacak üçlü toplantı oluşturacak. Dışişleri Bakanlığı’ndan toplantıyla ilgili yapılan açıklama da, “Astana platformunun garantörleri Türkiye, Rusya ve İran’ın Dışişleri Bakanları, 28 Nisan 2018 tarihinde Moskova da bir araya gelecektir. Toplantı da, Astana mekanizması bünyesinde yürütülen işbirliğinin bütün boyutları ele alınacak ve bundan sonra atılabilecek adımlar üzerinde durulacaktır” denildi.

 

Kaynak: haber7

Güncel

Belediyenin 2,5 milyar liralık malı satılacak

Published

on

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı (ABB) Mansur Yavaş, yeni stratejik plan öncesi gerçekleştirdiği açıklamada belediyenin bütçesinin denk çıkması için belediyenin eski para birimiyle 2,5 katrilyonluk malını satması gerektiğini ifade etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bugün yeni stratejik plan hakkında Belediye Meclisi’ne bilgi aktaracak.

“ŞİRKETLERİ DEVRALAMADAN BİN 200 KİŞİ İŞE ALINDI”

Sözcü gazetesine plan öncesi açıklamalar yapan Yavaş, “Belediye firmalarının yönetimini elimize almamız lazım. Bunun için açtığımız davaları kazandık. Şimdi, İstinaf Mahkemesi‘nden de olumlu sonuç çıkmasını bekliyoruz. Biz firmaların idaresinin devralmadan önce yaklaşık bin 200 kişinin işe alındığını biliyoruz” dedi.

BELEDİYENİN MALI SATILACAK

Belediyenin bütçesinin denk çıkması için belediyenin eski para birimiyle 2,5 katrilyonluk malını satması gerektiğini ifade eden Yavaş, “Kiraya verilmeyen veya çok düşük kiraya verilen mallarımızla alakalı da araştırmalarımız devam ediyor. Aradan uzun zaman geçmesine karşın genel sekreter ataması için bakanlıktan onay alamadık” diye konuştu.

HALK EKMEK

Halk Ekmek fabrikasının zarar ettiğini fakat ekmeği dağıtan firmanın kâr ettiğini söyleyen Yavaş, “Kendimiz dağıtırsak, ekmeği de daha ucuza veririz. Ayrıca bu noktaların durumunu da tekrar gözden geçiriyoruz ve yeni bir yapıya kavuşturacağız. Buralarda et, süt satılması için de hazırlık içindeyiz” dedi.

kaynak:https://site-backlink.com/7x2zF

Okumaya devam et

Sağlık

Kolon kanseri nedir? Kalın bağırsak kanseri gençlerde neden artıyor? (5 soruda kolon kanseri)

Published

on

Çalışmalar, her 7 kolon kanseri vakasından birinin 40 yaş altı hastada görüldüğünü ortaya koyuyor. Gençlerde kalın bağırsak kanseri oranlarındaki bu artışın daha çok fast food tarzı beslenme alışkanlığına yönelmeden ve hareketsiz yaşamdan, bunların sonucunda da artış gösteren obeziteden kaynaklandığı belirtiliyor.

Şişli Florence Nightingale Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Esat Namal da kalın bağırsak kanserine neden olan risk faktörleri arasında hareketsiz yaşam ve obezitenin önemli bir yer tuttuğuna vurgu yapıyor.

Kalın bağırsak kanserinin en sık rastlanan üçüncü kanser türü olduğunu belirten Doktor Esat Namal, 5 soru 5 cevapla kalın bağırsak kanseri hakkındaki bilgileri şöyle özetliyor:

1- Kalın bağırsak kanseri nedir, neden olur?

Kalın bağırsak, sindirim sisteminin ince bağırsaklardan sonra gelen son kısmını oluşturur. Kalın bağırsağın anüste sonlanan son 15 cm’lik kısmına ise rektum denir. Bu bölgelerde oluşan kanserlere de sırasıyla kolon kanseri ve rektum kanseri denir. Çoğunlukla, kalın bağırsakta oluşan iyi huylu adenom tipi poliplerden gelişir. Risk faktörlerinden bazıları ülseratif kolit ve crohn hastalığı gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları, ailede kolon kanseri öyküsü olması, düşük lif-yüksek yağ içeren beslenme alışkanlığı, hareketsiz yaşam ve obezitedir.

2- Kalın bağırsak kanserinin bazen hiçbir belirti vermeden sinsice ilerlediği, belirti verdiği noktada ise hastalığın ilerlemiş evrede olduğu belirtiliyor. Bu bağlamda hangi şikayetler kalın bağırsak kanserini düşündürmeli?

Kalın bağırsak kanserinde en sık belirtiler, yeni ortaya çıkan ishal veya kabızlık gibi bağırsak alışkanlıklarının değişmesi, makattan kan gelmesi, karın ağrısı-gaz-şişkinlik gibi sindirim sistemi şikayetleri, bağırsağın tam boşalmaması hissi, halsizlik-yorgunluk, açıklanamayan kilo kaybı ve kansızlıktır.

KALIN BAĞIRSAK KANSERİNDE DEĞİŞTİRİLEBİLİR RİSK FAKTÖRLERİNE DİKKAT!

3- Kalın bağırsak kanserinde kimler risk altında, kimlere kolonoskopi taraması yapılmalı?

Kalın bağırsak kanseri risk faktörlerinden biri ileri yaştır, bu nedenle 50 yaşından sonra herkese en az bir kez kolonoskopi taraması önerilir. Ülseratif kolit ve crohn hastalığı gibi inflamatuar bağırsak hastalığı olması, bağırsakta adenomatöz polip saptanması, ailesinde kolon kanseri öyküsü olması gibi risk faktörü olanlara daha sık tarama yapılması önerilir. Bununla birlikte, düşük lif-yüksek yağ içeren beslenme alışkanlığı, hareketsiz yaşam, obezite, sigara-alkol kullanımı değiştirilebilir risk faktörleridir ve yaşam tarzı değişikliği önerilir.

4- Kalın bağırsak kanseri tedavisinde nasıl bir süreç izlenir?

Ameliyat ile tümörün çıkartılması en başarılı sonuçlar verirken, ameliyat olması mümkün olmayan hastalarda kemoterapi, hedefli tedavi gibi sistemik tedavi seçenekleri mevcuttur, rektum kanserinde ayrıca radyoterapi de seçenekler arasındadır. Kalın bağırsak kanseri tanısı alan kişilerin, en uygun tedaviyi belirlemek adına, medikal onkoloji ve genel cerrahi uzmanları tarafından takip edilmesi gereklidir.

5- Kalın bağırsak kanserinden korunmak için beslenmede ve genel yaşam tarzında nelere dikkat etmek gerekir?

Önerilen aralıklarla tarama yaptırın. Sebze, meyve, tam tahıllı gıdalardan zengin bir yeme alışkanlığı geliştirin. Salam, sosis gibi işlenmiş kırmızı eti diyetinizden çıkarın. Düzenli egzersiz yapın. Kilonuza dikkat edin. Sigara içmeyin. Alkolü sınırlandırın.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/saglik/kolon-kanseri-nedir-kalin-bagirsak-kanseri-genclerde-neden-artiyor-5-soruda-ko,lhhJOPdJ-0a8TbQaepU0tw

Okumaya devam et

Sağlık

Bir doğa mucizesi: Yıldız meyvesi

Published

on

Ekşimsi bir tadı olan yıldız meyvesi, portakala benzeyen aromaya sahiptir. Farklı çeşitleri olan bu meyvenin faydaları ise saymakla bitmiyor.

YILDIZ MEYVESİNİN FAYDALARI

 • Düşük kalorili bir besin olan yıldız meyvesi, kilo vermek isteyenlere yardım ediyor.
 • C vitamini içeriği ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Cilt hücrelerini yeniler.
 • Doğum sonrası oluşan lekeleri geçirir.
 • Magnezyum, potasyum, çinko, kalsiyum, fosfor, çinko, demir ve bakır minareleri ile vücudu besler.
 • Vücudu toksik maddelerden arındırır.
 • Sindirim sistemini düzene sokar, kabızlığı önler.
 • Yıldız meyvesinin sert kısımları kesildikten sonra enlemesine şekilde kesilir

  Hasarlı hücreleri onarmaya yardım eder.

 • B vitamini ve niyasin yönünden zengin olması ile saç dökülmesine karşı koruma sağlar.
 • Düşük şeker oranına sahip olması ile şeker hastaları için ideal bir besindir.
 • Sodyum ve kolesterol içermemesi ile damar tıkanıklıklarına neden olmaz.
 • Pankreas kanserine karşı koruma sağlar.
 • YILDIZ MEYVESİ NASIL TÜKETİLİR?

  Yıldız meyvesinin sert kısımları kesildikten sonra enlemesine şekilde kesilir. Kesim sonrası yıldız şekline gelen meyve direkt olarak tüketilebileceği gibi soğuk içeceklerin yanında süs olarak da kullanılabilir. Tadı ile oldu kadar şekliyle de dikkat çekici olan yıldız meyvesi, reçel ve marmelatı yapılarak da tüketilebiliyor. Yıldız meyvesini pasta süsü olarak da rahatça kullanabilirsiniz.

  Cilt yüzeyinde oluşan kaşıntıları yatıştırır.

Okumaya devam et

Son Trend'ler