Connect with us

Seyahat

Uludağ’da cinayet, Jandarma’dan 17 şüpheliye gözaltı.

Published

on

Kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ’da dün gece peş peşe silah sesleri duyuldu. Güvenlik görevlileriyle kayak kiralama işi yapan esnaflar arasında silahlı kavga çıktı. Kavgada 19 yaşındaki bir genç hayatını kaybetti, üç kişi ise yaralandı. Cinayetin ardından jandarma ekipleri on yedi kişiyi gözaltına aldı. Birçok tatilcinin ise gece yarısı ellerinde valizleriyle Uludağ’ı terk ettiği görüldü.

Uludağ Birinci Oteller Bölgesi’nde, iki grup arasında çıkan ve bir kişinin hayatını kaybettiği 3 kişininde yaralandığı silahlı kavganın detayları ortaya çıktı.Kavganın, Uludağ’da ki kış festivalindeki güvenlik görevlileri ile kayak kiralama işi yapan esnaflar arasında çıktığı öğrenildi. Çıkan silahlı kavgada kayak kiralama işi yapan 19 yaşındaki Yusuf Köse’nin hayatını kaybettiği belirlendi.

17 Kişiye gözaltı.

Jandarma ekipleri, yaşanan olayın ardından özel güvenlik görevlilerinden ve kayak kiralama işi yapan esnaflardan oluşan on yedi kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan 17 şüpheli, Uludağ Jandarma Karakolu’na götürüldü.

Tatilciler eve döndü.

Yaşanan kavganın ardından bir çok işletme ve otelin camlarında zarar olduğu görüldü. Olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı çalışmalarda ise 20’ye yakın boş kovan ele geçirildi. Olayın yaşandığı yerin yakınındaki otellerdeki tatilcilerin, gece yarısı ellerindeki valizler ile otelleri boşalttığı ve tatillerini sonlandırdıkları görüldü. Jandarma ve Özel Harekat ekipleri, uzun namlulu silahlarla çevrede aldığı güvenlik önlemlerini sürdürüyor.Olaya tanıklık eden vatandaşlar, çok sayıda silah sesi duyduklarını, arbede ve büyük panik yaşadıklarını belirttiler. Ekiplerin incelemeleri devam ediyor.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Artık Moldova’ya kimlikle seyahat edilebilecek!

Published

on

Türkiye’nin Kişinev Büyükelçisi Gürol Sökmensüer, Türkiye ile Moldova arasında, karşılıklı kimlikle seyahatin bugünden itibaren başlayacağını söyledi.

Büyükelçi Sökmensüer, AA muhabirine Türkiye ile Moldova arasındaki ilişkileri değerlendirdi.  Sökmensüer, iki ülke arasında imzalanan ve 19 Şubat 2019 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlayacak anlaşmaya göre, vatandaşların yeni tip çipli kimliklerle Moldova’da her 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz kalabileceğine işaret etti.

En çok tercih edilen turizm istikameti.

Anlaşmanın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Ekim 2018 tarihinde Moldova’yı ziyareti esnasında imzalandığını hatırlatan Sökmensüer, “Anlaşma, Türkiye ile Moldova arasındaki dostane ilişkilerin ve stratejik ortaklığın somut neticesi olmuştur.” dedi. Sökmensüer, Türkiye’nin, Moldova vatandaşlarının en çok tercih ettiği turizm istikameti olduğuna da dikkati çekti.
Kimlikle seyahatin vatandaşlara kolaylık sağlayacağını vurgulayan Sökmensüer, “Geçen yıl Moldovalı turistlerin yüzde 35’i, yani 80 bin kişi Türkiye’ye gitti. Türkiye’den Moldova’ya ise 20 bin turistin geldiğini biliyoruz. Böylelikle turist sayılarının katlanarak artacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Okumaya devam et

Seyahat

Kapadokya’da Yapılan Otel İnşaatı Bakanlık Kurullarından Onaylanmış

Published

on

Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Göreme beldesinde peribacalarına yakın mesafede yapılan otel inşaatı kamuoyunda oluşan tepkilerin ardından otel inşaat sorumlusu Mustafa Kardeş ve Göreme eski belediye Başkanı Mahmut Kardeş açıklamada bulundu. Otel inşaatının sorumlusu Mustafa Kardeş yaptığı açıklamada otel inşaatının sağında ve solunda bulunan yerler ile alakası olmadığını ve peribacalarına zarar vermediğini söyledi. Mustafa Kardeş, “ Öncelikle bizlere bu açıklama fırsatını verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Arkamda görmüş olduğunuz binanın inşaatı ile ilgileniyorum.

Bizim şuanda imara 1998 yılında girmiş bir alandan bahsediyoruz. Biz buraya 20 sene sonra proje çizerek inşaatımızı başlattık. Gerekli mercilere başvurduk. Aynı zamanda inşaatımız yapı denetim aracılığıyla kontrol altındadır. Göreme Belediyesi tarafından yapı inşaatı verilmiş bir inşaat. Gördüğünüz gibi peribacalarıyla uzaktan yakından alakası yok. Peribacalarına yaklaşık 50-60 metre mesafedir. Sağında ve solunda mevcut binalar var. Hiçbir katliam falan söz konusu değildir. İnşaatını yapmış olduğumuz yerin sağında ve solunda bulunan yerler ile alakası yok. Şuan ki bina örnek teşkil edecek bir bina haline gelecektir.

Doğal taşlarla kaplandığında çok güzel bir yapı olacağına biz yüzde yüz garanti veriyoruz. Zaten bunun projelerini art niyetli olmadan bize gelip sorulduğunda projeleri çok detaylı şekilde gösterebiliriz. Ayrıca biz Göremeliyiz, Kapadokyalıyız. Ben bölgeyi herkesten çok sevdiğime inanıyorum. Bölgeye zarar verenlerin kesinlikle karşısındayız. Çıplak gözle görmek isteyenler gelip burada projeyi görebilirler” dedi. Göreme’de 1989-1994 yıllarında Belediye Başkanı olarak görev yapan Mahmut Kardeş’te açıklamasında burasının imarında hiçbir sıkıntı olmadığını burasının kendilerine dede mirası olduğunu söyledi. Mahmut Kardeş, “ Şu üzerinde bulunduğumuz yerden tutunuz inşaat yapılan yer dahil dede mirasıdır. Biz burada doğduk. Burası 1960’ta iller bankası imar verdi. 1984’te, 1991’te, 1998’te yine imarlı ve projeli bir yerdir. Burası bakanlık kurullarından bile onaylıdır. İmarından hiçbir sıkıntı yoktur” diye konuştu.

KAYNAK: https://www.youtube.com/watch?v=ixAupJ3ARfw

Okumaya devam et

İzmir Haber

İzmir’den Selanik’e feribot seferleri başlayacak…

Published

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Alexis Cipras görüşmesinde gündeme gelmesi beklenen İzmir Selanik arası gemi seferleri hakkında konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası  İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, “Ümit ediyorum bu defa bu konuyla ilgili daha somut faaliyetlere geçmiş oluruz. Bu hattın açılmasıyla avantajlarını her iki ülke olarak hissedeceğimizi düşünüyorum” dedi. İzmirli vatandaşlar da seferlerin başlaması halinde Selanik’e sık sık seyahat edebileceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ı Beştepe’de ağırlayacak. Görüşmede öne çıkan başlıklardan birisinin de İzmir-Selanik gemi seferleri olması bekleniyor. Konunun yeniden masaya yatırılmasından memnuniyet duyduklarını kaydeden İMEAK DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, “Ümit ediyorum bu defa bu konuyla ilgili daha somut eylemlere geçmiş oluruz. Daha öncelerde de bunun fizibilitesini yapıp doğru bir hat olduğunu düşünsek de bir takım çalışmalar belli bir seviyede tıkandı. Ümit ediyorum bu defa bu şekilde olmayacak. Bu hattın açılmasıyla avantajlarını her iki ülke olarak yaşayacağımızı düşünüyorum” diye belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Alexis Cipras.

Ege Denizi’nin çok önemli bir deniz olduğunu vurgulayan Öztürk, sözlerine şöyle devam etti:
“Ege Denizi iki kardeş ülkenin paylaştığı bir deniz. Tarihsel ve kültürel anlamda birbirine çok yakın olan iki ülke. Dolayısıyla iki ülkenin beraberliği sadece ticari açıdan söz konusu değil. Aynı zamanda sosyal açıdan da beraberliğinin devam etmesi, her iki ülke halkı için önemli. Selanik özel bir liman. Türkiye, Avrupa üzerinde en önemli ticaret merkezlerinden biri. Lojistik açıdan İzmir’den Selanik’e geçiş ve Selanik’ten otoyollarla güney Avrupa’ya geçiş açısından çok önemli bir hinterland, çok önemli nokta. Seferlerin başlaması hem ticari açıdan, hem de kültürel açıdan değerlendirdiğinizde son derece önemli bir husus. İki dost ülkenin, aynı denizi paylaşan iki komşu ülkenin en üst düzey yöneticilerinin bu konuyu tekrar masaya yatıracak olmalarının memnuniyetini yaşıyoruz.”

İzmir’e katkısı çok fazla olacak.

Turizm ve ticaretin birbirinden farklı konular olduğunu söyleyen Öztürk, “Turizm için baktığımızda sezonsal hareketlilikler söz konusu. Özellikle Avrupa’da yaşayan yurttaşlarımızın Türkiye’ye gelişleri aşamasında bu hattı kullanma şansları çok yüksek olacak. Hız kazandıracak. İstanbul trafiğine girme gibi durum söz konusu olmayacak. Denizcilik, daha konforlu ve daha ucuz bir taşıma şekildir. Avrupa’dan gelen arabaların Türkiye’ye girişlerinin İzmir üzerinden olmuş olması, karayolunu kullanmamış olacakları anlamında gelecektir. Sadece sezonsal olarak değerlendirmediğimiz zaman da özellikle araç ve kamyon trafiğine baktığımızda hem İstanbul’daki trafiğe çare olacaktır, hem de Avrupa’ya daha hızlı giden bir yapıda taşıma söz konusu olacaktır. Selanik ve İzmir arası normal bir gemiyle 16 saat. Hatta bu 12 saate kadar da düşürülebilir. Yani akşam binen bir araba veya bir tır, sabah Selanik’te olup ertesi gün güney Almanya’ya çok rahat şekilde ulaşabilir. İzmir’e her açıdan katkısı olacak bir durum. Bizler aynı kültürden gelen insanlarız. Hafta sonlarında dahi insanlar İzmir-Selanik seferleri yapacaktır. İki kardeş ülkenin bu şekilde yapılanma içinde olmasını herkes arzu edecektir” ifadelerini kullandı.

Çok farklı alanlardan avantaj getirecek.

Selanik’te Atatürk’ün evinin bulunduğunu hatırlatan Öztürk, şöyle konuştu:
“Örneğin Atatürk’ün evini ziyaret etmek için sezonsal bir durum yok. Ben kış aylarında Selanik’e gittiğimde pek çok vatandaşın otobüslerle, kendi arabalarıyla oraya geldiğini gördüm. İzmir’den böyle bir yolculukla beraber Atatürk’ün evine gitmek oldukça güzel olacak. Biz DTO olarak işin ticari tarafını da gözlemlediğimizde ‘neden olmasın?’ diyoruz. Dünya Lojistik Performansı diye bir endeks var. Bu endekste lojistik performansı etkileyen kriterler var. Bunlardan en önemlilerinden biri de hız. Biz Türkiye’de üretilen bir ürünü ne kadar hızlı bir şekilde en fazla ihracatta bulunduğumuz Avrupa ülkelerine yetiştirebilirsek o kadar da rekabetçi gücümüz olur. Yani her taraftan bir avantajı var.” Öztürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’a konuyu yeniden gündeme aldıkları için teşekkür etti.

“İzmirliler gezmeyi sever.”

Şehmuz Orhan isimli vatandaş, “Seferlerin başlaması güzel olur. Gezmek için gitmeyi düşünürüm. İzmir insanları gezmeyi de sever. Bence cümbüş olur. İnsanlar Atatürk’ün evini de görür” dedi. Arzu Bayırcılar da, “Seferlerin başlaması güzel olur. Daha önce Selanik’e gitmedim ama gitmeyi çok isterim” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.yeniasir.com.tr

Okumaya devam et

Son Trend'ler