Connect with us

Sağlık

Protein İnsan Hayatında Kilit Bir Rol Oynuyor

Published

on

Protein İnsan Hayatında Kilit Bir Rol Oynuyor

Proteinler kuşkusuz insan sağlığı için en gerekli olan kaynaklardan biri. Birçok aminoasitin bir araya gelerek oluşturduğu organik bileşik olan proteinler, vücut dokusunun gelişiminde önemli roller üstleniyor. Bunun yanı sıra proteinler, vücutta enerjinin açığa çıkması, metabolizmanın düzenlenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için çalışırlar. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre bir insanın günlük olarak alması gereken protein miktarı kilo başı 0,45 gramdır. Yani 70 kg bir insanın günde tüketmesi gereken protein miktarı 31,50 gramdır. Örneğin en sağlıklı protein kaynaklarından biri olan yumurtanın protein miktarı 13 gramdır.

diyet, diyet yapmak, protein bazlı diyet, protein, protein tozu, protein alımı, protein tozu kullanımı, beslenme, protein ağırlıklı beslenme, protein tozu ne kadar kullanılmalı, günlük protein miktarı ne kadar olmalı, günde ne kadar protein tüketmeli

Fazla Protein Alımı Bazen Zararlı Olabilir

Birçok kişi spor yaparken, kilo almak ya da vermek isterken, beslenme programlarına yüksek proteinli gıdaları ekliyor. Ancak eğer kişi aşırı protein aldığı halde spor yapmıyorsa protein fazlası yağa dönüşüyor. Peki spor yapan bir kişi günde ne kadar protein almalı? Kişinin protein gereksinimi, uygulanan diyetin enerji değeri bakımından oldukça önemlidir. Eğer bir kişinin günlük alması gereken enerjinin %20’sinden fazlasını proteinlerden alıyorsa yüksek proteinli besleniyor demektir. Bu kötü bir şey değil. Çünkü çoğu araştırma yüksek proteinli diyetin diğer diyetlere göre 6 ay gibi bir zamanda kilo vermeye olumlu yönde etki ettiğini gösteriyor. Ancak günümüzde kilo vermek amacıyla kullanılan yüksek protein tüketimi, obezitenin sağlık sorunu olmasında etkilidir, çünkü dengeli beslenmede karbonhidrat ve yağdan gelen oranlarda önemlidir.

proteini protein tozu, protein alımı, protein tozu kullanımı, beslenme, protein ağırlıklı beslenme, protein tozu ne kadar kullanılmalı, günlük protein miktarı ne kadar olmalı, ek destek ürünleri, günde ne kadar protein tüketmeliNe Kadar Protein Tüketilmeli?

Yeterli ve dengeli beslenmede, karbonhidrat, protein ve yağdan gelen oranlar da oldukça önemlidir. Özellikle hayvansal kaynaklı proteinler aynı zamanda yağ ve kolesterol içerir. Bu yüzden dikkatli tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda kişiler spor yaparken proteinleri, protein tozları olarak bilinen ek destek ürünleri aracılığıyla da alabilir. Bunların kullanımı ve proteinin miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Sağlıklı bir beslenmede ya da diyette karbonhidrat, yağ ve protein gibi besin ögeleri dengesiz alınırsa bu durum sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bu yüzden öğünlerimizi planlarken proteinin yaklaşık 2 katı karbonhidrat ( Meyve, sebze) ve az da olsa sağlıklı yağlardan (Zeytinyağı, balık yağı) tüketmek gerekir. Kişinin spor ya da diyet süresince ne kadar protein alacağı ya da protein almak için kullandığı ek destek ürünleri hakkında mutlaka bir doktorla görüşmesi sağlıklı bir karar olacaktır. Protein tozları ve protein tozlarını ne kadar kullanmanız gerektiğiyle ilgili bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

İzmir’de Doktor meslektaşını dövdü!

Published

on

DOKTOR, HASTANE, ŞİDDET, TEPECİKHASTANESİ

İzmir’de bir sağlık şiddeti daha gerçekleşti. Fakat bu kez doktoru hasta yakını değil kendi meslektaşı dövdü.

 

İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi Bornova Ek Hizmet Binası’nda çalışan Dr. Oğuzhan Kuru, kendisine Başhekimliğin yazılı talimatını hatırlatan Jinekolojik Onkoloji Klinik Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Muzaffer Sancı’yı yerde sürükledi.

Hasta ve hasta yakınlarından gördükleri şiddetle kamuoyu gündemine gelen doktorlar, bu kez aralarında kavga etti. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bornova Ek Hizmet Binası’nda görev yapan Dr. Oğuzhan Kuru, kendisine Başhekimliğin yazılı talimatını hatırlatan Jinekolojik Onkoloji Klinik Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Muzaffer Sancı’yı, biyopsi yapılacak hastanın ve hemşire Göknil Özgören’in gözü önünde omuzlarından tutup darp etti.

Şiddet gören doktor Muzaffer Sancı savcılığa suç duyurusunda bulundu. Meslek hayatının en kötü gününü yaşadığını ve meslektaşı tarafından darp edildiğini söyleyen Sancı’nın şikayetiyle olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldı. Akıl almaz olay geçtiğimiz günlerde Tepecik Eğitim Hastanesi Bornova Ek Hizmet Binası Kolposkopi Polikliniği’nde yaşandı. Uzun yıllardır hastanede sorumlu olarak görev yapan Dr. Muzaffer Sancı, Başhekimlik talimatına ve hasta ile evrakta bulunan ismin tutmamasına rağmen işlem yapılamayacağını, ayrıca biyopsi için malzemelerin eksik olduğunu ve mevcut malzemelerin de steril olmadığını Doktor Oğuzhan Kuru’ya söyledi. Yapacağı biyopsi işlemi için izin alındığını iddia ederek Muzaffer Sancı’yı tersleyen Kuru ise kendisinden yaşça büyük ve bölüm sorumlusu olan doktora dışarı çıkması için hastasının yanında bağırdı.

BÖYLE KAVGA GÖRÜLMEDİ

Sancı’ya bağırmakla yetinmeyen Oğuzhan Kuru, omuzlarından tutuğu servis sorumlusu Sancı’yı darp ederek ve yerde sürükleyerek koridora çıkardı. Hasta ve hasta yakınlarının yanında yaşanan olayda Doktor Sancı’nın yaşadığı şiddet nedeniyle şekeri ve tansiyonu yükseldi.

KAYNAK:https://www.egehaber.com/izmir/izmir-de-saglik-siddeti-doktor-meslektasini-dovdu-h276603.html

Okumaya devam et

Gaziemir

Gaziemir izbanda dengesini kaybeden kişi raylara düştü!

Published

on

izban, gaziemir, nevvarsalih, ray

İzmir’in Gaziemir ilçesinde, İZBAN istasyonunda yürüdüğü sırada dengesini kaybederek tren raylarına düşen Turan E. yaralandı

 

Olay, dün akşam saat 23.30 sıralarından İZBAN Gaziemir istasyonunda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Turan E. istasyonda yürüdüğü sırada henüz belirlenemeyen bir nedenle dengesini kaybederek raylara düştü. Turan E., ihbar üzerine gelen sağlık ekiplerince Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Düştüğü raylardan yaralı olarak kurtarılan Turan E.’nin tedavisinin sürdüğü öğrenildi.

Turan E., raylara düştüğü sırada trenin geçmemesi büyük bir faciayı önledi.

KAYNAK:https://www.egehaber.com/izmir/izmirde-dengesini-kaybeden-bir-kisi-izban-raylarina-dustu-h276532.html

Okumaya devam et

Kadınca

Cep yakan ürünleri unutun! Bu bitki, sivilcelerin korkulu rüyası

Published

on

Güzel olmak için el yakan bakım ürünlerine ihtiyacınız yok! Sağlıklı bir cilt için gereken her şeyi doğa size kendi elleriyle sunuyor. İşte, sizi pürüzsüz ve temiz bir cilde kavuşturacak 10 mucize bitki…

Lavanta, eklem ve baş ağrılarına iyi geldiği gibi, sivilcelerinde korkulu rüyası. Ayrıca, baş ağrısı ve dudak uçuğundan kurtulmak isteyenler için ilk başvurulması gereken bitki… Cildi temizleme etkisi olan aynısafa çiçeği, iltihaplanmaları önleyerek, yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Cildi pürüzsüzleştirmek için başvurulabilecek başlıca bitkilerdendir. Kafide yumuşaklığı verir.

Hastalıklarla boğuşmada öncelikli çare olarak gördüğümüz ıhlamur, cilt içinde oldukça faydalı bir bitki. Yeni hücre oluşumunu desteklediği için yaşlanmayı yavaşlatıyor.
Ceviz yaprağı, yağlı cilt ve yağlı saç dipleri için kullanılabilir. Isırgan, cildin kan dolaşımını hızlandırdığı gibi yağlı saç derisinin de başlıca düşmanı. Sofralarda baharat olarak görmeye alışık olduğumuz kekik, cildi temizleyen bir bitki olmasının yanı sıra, iltihaplı ve sağlıksız ciltlerde tonik olarak da kullanılabilir. Sarı kantaron, kuru ve çatlak ciltleri nemlendirmek için birebir!
Birçoğumuzun yatıştırıcı ve temizleyici etkisi nedeniyle tercih ettiği gül suyu ve gül yağının, tüm etkilerinin yanı sıra yaşlandırmayı önlediğini de biliyor muydunuz?
Kaynatıp suyunu içtiğiniz maydanoz, sivilce tedavisinde en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır. Ayrıca, tonik olarak da kullanılabilir.

Okumaya devam et

Son Trend'ler