Connect with us

Kültür Sanat Etkinlik

Zuhal Olcay Karşıyaka’da tiyatro sahnesinde

Published

on

Ünlü Sanatçı Zuhal Olcay, prömiyeri Karşıyaka’da yapılacak ‘Aşk Halleri’ oyunuyla 8 yıl aradan sonra tiyatroya dönüyor. Olcay’ın Burak Sergen’le birlikte rol aldığı oyun, 30 Kasım ve 1 Aralık’ta Karşıyaka Belediyesi Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde sahnelenecek.

Türk sanat dünyasının önemli isimlerinden Zuhal Olcay, Karşıyaka Belediyesi’nin ev sahipliğinde tiyatro seyircisiyle buluşacak. Sanatçının 8 yıl ara verdiği tiyatro sahnesine dönüş yapacağı “Aşk Halleri” adlı oyunu, ilk kez 30 Kasım Perşembe günü saat 20.30’da Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde sergilenecek. İki kişilik oyunda Zuhal Olcay’a ünlü oyuncu Burak Sergen eşlik edecek. Işıl Kasapoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği Aşk Halleri, 1 Aralık Cuma akşamı aynı sahnede ve saatte, İzmirli tiyatroseverlerle bir kez daha buluşacak. Oyunun biletleri, Karşıyaka Belediyesi Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nin gişesinden edinilebilecek.

KAYNAK: bursadabugun

Kültür Sanat Etkinlik

100 Yıl Önce İnşa Edildi, Mimarı 92 Yıl Önce Öldü, Kiliseye İmar İzni Yeni Çıktı

Published

on

136 Yıl Önce İnşa Edildi, Mimarı 92 Yıl Önce Öldü, Kiliseye İmar İzni Yeni Çıktı

İnşasına başlanmasının üzerinden yüz yıl, ünlü mimarının bir tramvay kazası sonucunda ölmesinin üzerinden ise 92 yıl geçen Barcelona’daki Sagrada Familia, sonunda evrak işlerini hallediyor.

Kilisenin mütevelli heyeti ile belediye meclisi arasındaki anlaşma sonucunda, 1882’de inşaatın başladığı proje ilk kez bir bina ruhsatı almış olacak.İspanya’nın en turistik yapılarından olan ve inşaatı 130 yıldan uzun süredir devam eden Barcelona’daki Sagrada Familia kilisesi, imar izni olmadığı gerekçesiyle Barcelona Belediyesi’ne yaklaşık 35 milyon euro ceza ödemeyi kabul etti.

Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, kilise ile varılan anlaşmanın ‘tarihi’ olduğunu belirtti. Katalan mimar Antoni Gaudi‘nin tasarımı olan kilisenin inşasına 1882’de başlanmıştı.

 Sagrada Familia kilisesi, Sagrada Familia kilisesi imar izni, imar izni, 100 yıl sonra gelen imar izni

Sagrada Familia kilisesi

UNESCO KÜLTÜR MİRASI LİSTESİNDE

Kilise cezayı 10 yıla yayarak ödeyecek ve para, kiliseye erişimi kolaylaştıracak toplu ulaşım projeleri ile kilise çevresindeki mahalleler yararına kullanılacak.

Karşılığında ise kiliseye imar izninin gelecek yıl başında verilmesi bekleniyor.Sagrada Familia bazilikasını yılda ortalama 4.5 milyon kişi ziyaret ediyor. Kiliseyi görmek için bölgeye giden turist sayısının ise yaklaşık 20 milyon oldğu tahmin ediliyor.

MİMARININ ÖLÜMÜNÜN 100. YILINDA TAMAMLANACAK

Ana yapının inşaatının, 2026 yılında, Gaudi’nin ölümünün 100. yıl dönümünde tamamlanması planlanıyor.

Kiliseye giriş ücreti 30 yaş üstü için 15 euro. Kuleye çıkmak isteyenler ise ekstra ücret ödüyor.

 

Kaynak: Sputnik

Okumaya devam et

Kültür Sanat Etkinlik

Yarım ton hurda ile at heykeli yapıyor

Published

on

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde mozaik ve heykel sanatçısı Mervan Altınorak, yarım ton hurda ile yaptığı at heykelini, 31 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan Ankara’daki Hatay Günleri’nde sergiye çıkaracak.

Okumaya devam et

Kültür Sanat Etkinlik

Dünyanın En Yaşlı İnsanı: ” Hiç Mutlu Olmadım, Uzun Yaşam Armağan Değil Bir Ceza.”

Published

on

Dünyanın En Yaşlı İnsanı: ” Hiç Mutlu Olmadım, Uzun Yaşam Armağan Değil Bir Ceza.”

Dünyanın en yaşlı insanı unvanını elinde bulunduran Rusya’da yaşayan 129 yaşındaki Koku Istambulova, hayatı boyunca bir gün bile mutlu olmadığını ve uzun yaşamın kendisine Tanrı tarafından verilmiş bir ceza olduğunu söylüyor.

Koku Istambulova, Dünyanın en yaşlı insanı

Dünyanın En Yaşlı İnsanı: ” Hiç Mutlu Olmadım, Uzun Yaşam Armağan Değil Bir Ceza.”

128 yılın ardından son derece yorgun hisseden ve bu zamana kadar neden yaşadığına anlam veremeyen Koku Istambulova, “Dünyada hiçbir mutlu günüm olmadı. Hayatımda tek bir gün bile mutlu olmadım. Her zaman çok çalıştım ve bahçe işleriyle uğraştım. Yoruldum. Uzun yaşam bana tanrının bir armağanı değil cezası.”

Istambulova, Rusya’da Sovyetler Birliği devrimi gerçekleştiğinde 28 yaşındaydı. İkinci Dünya Savaşı sona erdiğinde 56, Sovyetler Birliği çöktüğünde ise 103 yaşındaydı.

İkinci Dünya Savaşı’nda Alman Nazi tanklarının köyüne nasıl girdiğini ve evinin önünde geçtiğini hala hatırlıyor. Nazilerin yenilgiye uğramasının ardından Nazilerle işbirliği suçlamasıyla Stalin tarafından Kazakistan ve Sibirya’ya sürülen Çeçen halkından biri olan Istambulova da sınır dışı edilmiş.

Uzun yaşamın sırrı sorulduğunda ise Koku Istambulova, “Spor yapan, özel şeyler yiyen ve vücuduna özen gösteren insanlar görüyorum fakat bu zamana kadar nasıl yaşadığıma dair hiçbir fikrim yok.” yanıtı veriyor.

Aile trajedisi hakkında pek fazla konuşmak istemeyen Koku Istambulova, biri 6 yaşında olan birçok çocuğunun ölümüne tanıklık etti.

 

Kaynak: Habertürk

Okumaya devam et

Son Trend'ler