Connect with us

Kültür Sanat Etkinlik

Game Of Thrones İzlettirdiği İçin İhraç Edilmişti

Published

on

Game Of Thrones İzlettirdiği İçin İhraç Edilmişti

Maltepe Askeri Lisesi Yabancı Diller Bölümü’nde öğrencilere Game of Thrones dizisini izlettiği gerekçesiyle meslekten ihraç edilen Yüzbaşı İskender Gülbahar göreve iade ediliyor.

maltepe askeri lisesi, iskender gülbahar, Türklüğe hakaret ve cinsel istismar,game of thrones, tsk,, ihraç, ihraç kararı, askeri mahkeme

Öğrencilere Game of Thrones dizisini izlettiği gerekçesiyle meslekten ihraç edilen Yüzbaşı İskender Gülbahar göreve iade ediliyor.

Altı yıl önce,  İzmir Maltepe Askeri Lisesi Yabancı Diller Bölümü‘ndeki 4 öğretmen subay hakkındaki yargı süreci Ekim 2011’de isimsiz
bir ihbar mektubuyla başladı. Maltepe Askeri Lisesi Yabancı Diller Bölüm Başkanı Aydoğan Davulcu ile öğretmenler Albay Ümit Kılıç, Yarbay Rengin Mutlualp, Yüzbaşı İskender Gülbahar yargılandı ve 2012’de ‘disiplinsizlik’ gerekçesiyle TSK’dan ihraç edildi. Dava, geçen mart ayında sonuçlandı. İzmir 25. Asliye Ceza Mahkemesi, dört öğretmen subay hakkında beraat kararı verdi. Maltepe Askeri Lisesi Yabancı Diller Bölümü’nde öğrencilerine Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisini izlettirildiği gerekçesiyle başlatılan soruşturma sonucu ordudan ihraç edilen Yüzbaşı İskender Gülbahar’a mesleğe dönüş yolunu açıldı. Öğrencilerinin yabancı dillerini pekiştirmek amacıyla ‘Game of Thrones’ (Taht Oyunları) adlı diziyi izleten dört öğretmen subay hakkında ‘Türklüğe hakaret ve cinsel istismar‘ iddialarıyla açılan soruşturma, ‘Çocuğa müstehcen yayın göstermek ve izlettirmek’ suçlaması ile askeri mahkemede davaya dönüştü.

Üç subay emekliliklerini daha önceden istedikleri için ihraç kararı onlar açısından ‘yok hükmünde’ olurken, İskender Gülbahar için ise durum farklıydı. Gülbahar diğer meslektaşları gibi emeklilik hakkını elde edemediği için mağduriyeti daha fazla yaşadı. Uzun süren işsizlik dönemi sonunda özel bir üniversitenin yabancı diller bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.

Gülbahar, avukatı Mahir Işıkay aracılığı ile Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Dilekçesinde, ‘meslek hayatı boyunca 20’nin üzerinde takdirnameye sahip olduğunu, ihraç işleminin Anayasa’nın ölçülülük ilkesine uymadığını, ‘eşitlik ilkesi, adil yargılanma hakkı, masumiyet karinesi ve çalışma hakkının ihlal edildiğini’ belirtti. Anayasa Mahkemesi 2016’da verdiği emsal niteliğindeki bir kararla Gülbahar’ın TSK’dan ihraç edilmesiyle ilgili ‘Bariz takdir hatası’ dedi ve ‘Adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine’ hükmetti. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bu kararla İzmir 2. İdare Mahkemesi’ne TSK’dan ihracın iptali için dava açıldı. Dava geçen hafta sonuçlandı. İzmir 2. İdare Mahkemesi, kararında İskender Gülbahar’ın TSK’dan çıkarılması gerektiğini ileri sürmenin mümkün olmadığının altını çizdi.

Dava sürecinde dört subay lehine karar veren tek isim Güney Deniz Saha Komutanlığı Askeri Savcısı Yüzbaşı Volkan Yetiştirici’ydi. 2011’de dört öğretmene takipsizlik kararı vermiş ve soruşturmayı kapatmıştı. Bu kararın ardından önce Yetiştirici’nin aleyhine isimsiz ihbar mektupları geldi. Yetiştirici, soruşturma dosyasından el çekmek zorunda bırakıldı. Altı kez müfettiş incelemesi geçirdi.

Kaynak: Sputnik

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür Sanat Etkinlik

İsveç vatandaşı, internette gördüğünden sonra Bağcılara geldi!

Published

on

İsveç’te yaşayan uzun süre oğlunun kekemeliğine çözüm bulamayan Nevzat Jusufoski, internette gördüğü “3 aylık eğitimle Bağcılar’da 2 bin 350 kişi kekemelikten kurtuldu” haberi üzerine Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’ya mesaj attı. Ardından Çağırıcı’nın oğlu ve kendisini Türkiye’ye davet etmesiyle büyük sevinç yaşan Jusufoski, “İlk başta mail attığımda açıkçası çok da umutlu değildim. Şansımızı deneyeyim dedim, çok da uzun sürmeden cevap aldım. Türkiye’ye sırf oğlumun kekemelik sorununu çözmek için geldik” dedi.

BAĞCILAR BELEDİYE BAŞKANI’NA MESAJ ATTI

İsveç’te şoförlük yapan Nevzat Jusufoski, uzun süre 12 yaşındaki oğlu Hamza’nın kekemeliğine çözüm aradı. İsveç’teki terapilerden bir sonuç alamayan baba Nevzat Jusufoski, internette gördüğü “3 aylık eğitimle Bağcılar’da 2 bin 350 kişi kekemelikten kurtuldu” haberi üzerine harekete geçti. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’ya mesaj atarak durumu anlatan Jusufoski, oğluna yardımcı olunmasını istedi. Mesajı gören Çağırıcı ise aileyle görüntülü konuşarak Türkiye’ye davet etti. Türk vatandaşı olmadıkları için kekemelik kursuna kabul edilmeyeceklerini düşünen Jusufoski ailesi, mesajlarına yapılan geri dönüşe büyük sevinç yaşadı. 4 ay sonra Hamza’nın okulunun tatile girmesiyle baba Nevzat Jusufoski, oğluyla birlikte İstanbul’a geldi. Bağcılar Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı’nda derslere başlayan Hamza, kekemeliğinden dolayı yaşıtlarının kendisine farklı gözle baktığını ifade ederken Türkiye’de kekemeliği yeneceğini düşündüğünü söyledi.

“İNTERNETTEN BAĞCILAR’DAKİ BU KURSLA İLGİLİ BİR HABER OKUDUM”

İnternette gördüğü haber üzerine Türkiye’ye geldiklerini ve Hamza’nın yaşıtları gibi kekelemeden konuşmak istediğini dile getiren baba Nevzat Jusufoski, “Oradaki tedavi şekli buradaki gibi değil, orada bunun çok da rahatsızlık duyulacak bir şey olmadığını kekeleyerek konuşmanın gayet olabileceğini söylüyorlar. Tabi çocuk yaştayken oğlum bunu çok da kafasına takmıyordu. Fakat yaşı ilerledikçe ve arkadaş çevresi önem kazanmaya başladıkça bunu kafasına takmaya başladığını fark ettim. İnternetten Bağcılar’daki bu kursla ilgili bir haber okudum. Bağcılar Belediyesi‘nin başkanı kimdir diye baktım, iletişim bilgileri vardı. Hemen kendisine mail attım kendisi de sağ olsun cevap verdi, telefon numarasını gönderdi. Beni bu numaradan ararsan sizinle

Kaynak: https://site-backlink.com/NTGFP

Okumaya devam et

Genel

İstanbul’da Geçirilebilecek Tatil Önerileri

Published

on

istanbul,öneri,gezmek,gezi önerileri,istanbul gezi önerileri,tatil

Ramazan Bayramı’nın yaklaştığı şu günlerde tatil planları başladı bile. İl dışına çıkacaklar için tatil planları oluşmaya dursun bayramı İstanbul’da geçirmek isteyenler için de birçok gezilip görülecek yer seçenekleri mevcut.

Ramazan Bayramını İstanbul’da geçireceklerin üzülmesine gerek yok. Bir ülke büyüklüğündeki İstanbul’da halen gezilip görülecek yerler mevcut. Bu bayramı İstanbul’u keşfetmeye adayanlara 7 İstanbul mekan önerisi…

JAPON BAHÇESİ

Balta limanın’da yer alan Japon Bahçesi, popüleritesini halen koruyor. Küçük Japon bahçesi fotoğraf çekmek ve farklı bir kültürü tanımak için birebir. Üstelik çocuklar yazın bu bahçede zaman geçirmeye bayılır.

BALAT VE SOKAKLARI

Çoğu insan İstanbul’da yaşamasına rağmen halen Balat’ı keşfetmemiştir. Eğer siz de o gruptansanız bu bayramı bir fırsat olarak görebilirsiniz. Fener Rum Okulu ve rengarenk binaları ile balat adeta görsel şölen sunuyor. Kiliseleri ve hikayeleri ile kozmopolit yaşam şekliyle ve birbirinden farklı küçük kafeleri ile kesinlikle keşfedilmeye değer.

ANADOLU HİSARI

Beykoz’da yer alan Anadolu Hisarı, hem denizi ve yeşili aynı anda görmek isteyenler için hem de tarihi bir tatil yapmak isteyenler için adeta şans. Yeşilin ve deniz aynı potada erimiş üstüne de tarihi bir hisar ile taçlandırmış bir yer için beklemeye gerek yok.

POLENEZKÖY

Beykoz sınırlarında yer alan Polenezköy, genellikle ailesi ile birlikte haftasonunu geçirmek için tercih edilen yerlerin başında geliyor. At çiftlikleri, yel değirmenleri, tabiat parkı ve daha nice özelliği ile doğa tutkunlarını kendine çekiyor.

kaynak:https://site-backlink.com/ap2fN

 

Okumaya devam et

Genel

Kamp Yapmayı Sevenler İçin İdeal Kamp Yeri Önerileri

Published

on

kamp,gezi,kamp alanları,güzel kamp yerleri,kamp önerileri,ideal kamp alanları

Erciyes Dağı | Kayseri

Kayseri il sınırları içinde kalan Erciyes Dağı 3917 metrelik yüksekliğiyle kışın kamp yapmak için ideal dağlarımızdan biridir. Dağcılar arasında “Çobanini” olarak adlandırılan kamp alanı, yaz-kış tüm kamp severlerin ilgisini çekmektedir. Bu bölge ayrıca zirve tırmanışı için gelen dağcıların da kamp alanıdır. Yaklaşık 3.000 metre rakımda yer alan bu bölgeye ulaşım için Erciyes Kayak Merkezi’nden kamp yükünüzle yaklaşık 4-5 saatlik yürüyüş yapmalısınız. Zamanınız değerli ise telesiyej ile (Zümrüt) son noktasında inip 1 saatlik yürüyüşle kamp alanına ulaşabilirsiniz.

OLYMPOS

Oldukça meşhur olan özellikle 80’lerde yabancı turist akımı ile birlikte önemi daha da fark edilen Olympos, deniz,tarih ve yeşili ile her şeyi sunuyor size. Boşu boşuna ünlenmeyen Olmpos, Antalya’nın adeta göz bebeği.

ARTVİN KAMP ALANLARI

Doğanın muhteşemliğini sunan Artvin, aynı zamanda birçok kamp alanına ev sahipliği yapıyor. Yeşilin en güzel tonlarını kampçılara sunan Artvin, zaten turistlerin akınına uğruyor. Ancak doğayla daha yakın olmak isteyenler otel yerine kamp alanlarını tercih ediyor.

BOZCAADA

Çanakkale, Bozcaada’nın güneyinde çınar ağaçlarının çevrelediği kamp alanı, hem İstanbul’a yakın olmasını hem de denize girmek isteyenler için bir fırsat.

KAPADOKYA

Kapadokya’ya gittiğinizde sadece otellerde konaklamak zorunda değilsiniz. Kapadokya’yı gezmek hatta balon turları yapmak isteyenler kamp yaparak aynı anda iki tatil seçeneğini de yaşayabilirler. Daha uygun şekilde Kapadokya’yı gezmek ve doğası ile de haşır neşir olmak bizce oldukça cazip.

CUNDA ADASI

İstanbul’a yakın kamp alanı arayanlar için bir diğer fırsat Balıkesir Cunda Adası. Midilli taraflarında bulunan kamp alanları kampçılara deniz ve yeşili aynı anda sunuyor.

kaynak:https://site-backlink.com/s74Ne

 

Okumaya devam et

Son Trend'ler