Connect with us

Kültür Sanat Etkinlik

Cazın Efsane İsmi Chick Corea İzmir’deki Performansıyla Dinleyenleri Büyüledi

Published

on

Konser, izmir konser, caz konseri, izmir kültür sanat etkinlik, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Chick Corea, 22 Grammy ödüllü sanatçı Chick Corea

Cazın Efsane İsmi Chick Corea İzmir’deki Performansıyla Dinleyenleri Büyüledi

Dünyaca ünlü 22 Grammy ödüllü sanatçı Chick Corea, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde hayranları ile buluştu.

Birbirinden renkli konserlere ev sahipliği yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), cazın 60 yıllık efsane ismi Chick Corea’yı ağırladı. 22 Grammy Ödüllü ünlü sanatçı, Avrupa turnesine İzmir’den başladı. Başarılarla dolu kariyerinde birbirinden önemli beste ve albümlere imza atan Chick Corea’nın “Solo Piano” konseri dinleyenleri adeta büyüledi. Dünyaca ünlü sanatçı, seyirciler ile bazı parçalarda interaktif bir  konser gerçekleştirdi. Geçen hafta Florida, Japonya ve Hindistan’da bulunduğunu belirten cazın efsane ismi, sahneye davet ettiği seyirciler ile doğaçlama piyano çaldı; esprileri ile de salonu kendine hayran bıraktı. Konser sonunda dakikalarca ayakta alkışlanan Corea, ilerleyen yaşına rağmen yaklaşık 2-2,5 saa tlik performansıyla adeta parmak ısırttı. Konser sonunda kendisi ayakta alkışlayan İzmir seyircisinin bol bol fotoğrafını çeken cazın efsane ismi, tüm salona email adresini vererek kendise yazanlara İzmir konserinin ses kaydını yollayacağın söyledi. Salona ve İzmir seyircisine hayran kaldığını belirten Chick Corea, AASSM’nin 10.yılını kutladı ve  ilerde senfonik bir proje ile tekrar İzmir’de sahne almak istediğini söyledi.

Konser, izmir konser, caz konseri, izmir kültür sanat etkinlik, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Chick Corea, 22 Grammy ödüllü sanatçı Chick Corea

Cazın Efsane İsmi Chick Corea İzmir’deki Performansıyla Dinleyenleri Büyüledi

Sihirli parmaklar 

Müzik hayatına Miroslav Vitous ve Roy Haynes ile birlikte kurduğu üçlüyle başlayan Corea, çok fazla etkilendiği Dizzy Gillespie, Charlie Parker, Horace Silver, Lester Young ve Bud Powell gibi isimlerin yolundan ilerledi. Sonraki yıllarda Dave Holland, Anthony Braxton ve Barry Altschul’la birlikte Circle isimli grubunu kurup eşsiz doğaçlamalar yaptığı 4 kayıt yayınladı. Kariyerindeki başarılarını 22 Grammy ve sayısız Downbeat Ödülü ile taçlandıran cazın efsane ismi, aynı zamanda eşsiz bir klasik müzik yorumcusu olarak da biliniyor. 60’lı yılların ortalarında başlayan cazdaki “avangard” akımın etkisi altına giren Chick Corea, 1972 yılında ünlü Alman prodüktör Manfred Eicher’le birlikte bu etkinin izlerini taşıyan “Return to Forever” isimli bir kayıt yayınladı. Bu kayıt, aynı zamanda Chick Cor ea’nın ünlü füzyon grubunun adı oldu. Corea; bu grupta Al di Meola, Stanley Clark ve Lenny White gibi önemli isimlerle birlikte çalıştı

Kültür Sanat Etkinlik

Türkiye Bu Sene Eurovision Şarkı Yarışması’na Katılacak Mı?

Published

on

By

eurovision Şarkı Yarışması, eurovision , türkiye 2019 eurovisiona katılacak mı

Türkiye Bu Sene Eurovision Şarkı Yarışması’na Katılacak Mı?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ‘daha adil bir sistem’ olması halinde TRT’nin Eurovision Şarkı Yarışması‘na tekrar katılabileceğini belirtti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Oktay’ın yanıtlaması üzere Meclis Başkanlığı’na bir önerge vererek “Eurovision’a beş yıldır katılmıyoruz. Ülke tanıtımına dolaylı da olsa katkısı olan bu yarışmaya yeniden katılım düşünülmekte midir?” diye sordu.

 

eurovision Şarkı Yarışması, eurovision , türkiye 2019 eurovisiona katılacak mı

Türkiye Bu Sene Eurovision Şarkı Yarışması’na Katılacak Mı?

Oktay özetle şu yanıtı verdi: “Yarışmanın değerlendirilme yönetiminde 2009 yılında değişikliğe gidilerek izleyici oylarının etkisi yüzde 50’ye indirilmiştir.””Sonuçların belirlenmesinde, yüzde 50 tele oylama, yüzde 50 ulusal jüri oylaması ve katılım sistemine dair çekinceleri sebebiyle yarışmaya katılmamıştır.”

“Aynı zamanda ayrıcalıklı beş üye ülkenin yarı finallerde yarışmaksızın doğrudan finalde yarışmacılarının haksız bir uygulama olduğu, her ülkenin yarışmaya katılım koşullarının eşit olması gerektiği değerlendirilmiş olup önümüzdeki dönemde daha adil bir sistem kurulursa tekrar katılım değerlendirecektir”

Türkiye Eurovision’a son olarak Can Bonomo Love Me Back şarkısıyla katılmış ve şarkıcı yarışmayı yedinci olarak tamamlamıştı.
Kaynak: NTV

Okumaya devam et

Kültür Sanat Etkinlik

Gümüldür Mandalina Festivalinde Sibel Can Sahne Alacak

Published

on

By

İzmir Menderes Belediyesi, izmir, izmir haber, sibel can, Gümüldür Mandalina Festivali

Gümüldür Mandalina Festivalinde Sibel Can Sahne Alacak

İzmir Menderes Belediyesi tarafından düzenlenecek Gümüldür Mandalina Festivali için geri sayım başladı. Cuma günü gerçekleşecek festivalde Sibel Can da konser verecek.

İlçenin en önemli ekomomik kaynaklarından birisi olan Gümüldür mandalinasının tanıtımı, üreticilerin desteklenip teşvik edilmesi ve ürünün yeni pazarlara ulaşması amacıyla Menderes Belediyesi tarafından 16 Kasım Cuma günü Gümüldür Amfi Tiyatro ve Meydanı’nda Gümüldür Mandalina Festivali düzenlenecek.

Mandi ile gün boyu etkinlik

Gün boyu sürecek etkinlikler kapsamında etkinlik alanında çocuklar için oyun grupları yer alacak. Mandalina üreticisi ve halk eğitim merkezi kursiyerleri de kurulacak standtlarda vatandaşlarla buluşacak. Gümüldür Satsuma Mandalinasının maskotu Mandi de festivalde yer alacak.

İzmir Menderes Belediyesi, izmir, izmir haber, sibel can, Gümüldür Mandalina Festivali

Gümüldür Mandalina Festivalinde Sibel Can Sahne Alacak

Sibel Can Konseri

Akşam gerçekleşecek kortejde ise 500 metrelik dev Türk bayrağı vatandaşlar tarafından etkinliğin gerçekleşeceği alana taşınacak. Kortej sonrası ise sevilen sanatçı Sibel Can konseri gerçekleşecek.

Mandalinanın seçtiği topraklar

Herkesi etkinliğe davet eden Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, “İlçemizin en önemli temel kaynakları arasında Gümüldür mandalinası ilk sıralarda yer alıyor. Menderes Belediyesi olarak böyle önemli bir ürünü desteklemek adına festivalimizin ikincisini gerçekleştireceğiz. Tüm İzmirli vatandaşlarımızı mandalinanın cenneti, mandalinanın seçtiği topraklarda, Gümüldür de yapacağımız festivalimize davet ediyorum “ dedi.

Okumaya devam et

Kültür Sanat Etkinlik

Sanat Dolu Anma Gecesi

Published

on

By

anma gecesi, izmir, konak belediyesi, izmir konak belediyesi, sanat, 10 kasım, Atatürkü anma gecesi

Sanat Dolu Anma Gecesi

Liderliğinin yanı sıra sanata ve sanatçıya verdiği değerle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 80. yılında Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen ‘Atatürk’ü Anmak ve Anlamak’ isimli gecede anıldı. Konak Belediyesi ve Bahar Lions Kulübü işbirliğinde gerçekleşen gece yoğun ilgi gördü. Salon Atatürk ve Cumhuriyet sevdalısı İzmirliler tarafından dolduruldu.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Bahar Lions Başkanı Ayşegül İnceoğlu desteklerinden ötürü Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a teşekkür ederek,  “Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan Lionsların Türk milletine en büyük hizmeti sunan, bu vatanı kurtararak cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağımıza dair yemin ederek Lion oluyoruz” dedi.

ATATÜRK HER ŞEYİYLE ÖRNEK BİR İNSANDI

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da yaptığı konuşmada kuruluşun ve kurtuluşun kenti İzmir’de büyük lider Atatürk’ü hep birlikte özlem, sevgi ve hürmetle andıklarını söyledi. Bu anmalara çok ihtiyaç duyulan günlerden geçildiğini belirten Pekdaş, Büyük Atatürk ve silah arkadaşlarının çökmüş bir ulustan modern bir cumhuriyet, yurttaşlık esasına dayanan bir devlet, hukukun üstünlüğünü kabul eden bir yönetim şeklini hedeflediklerini söyledi. Pekdaş, “Atatürk ve silah arkadaşları cephelerde savaştıkları gibi pek çok diplomatik başarıya da imza attı. Sanat olmadan modern bir cumhuriyetin olamayacağını bildikleri için bir taraftan hukuk devrimi, diğer taraftan laik, bilimsel eğitim ve sanatın yükseltilmesi için mücadele verdiler. Cumhuriyet insanı olmak; pek çok alanda özgür birey olmayı gerektiriyor. Özgür birey olmanın yolu da laik, bilimsel eğitim ve sanatı önceleyen eğitimden geçiyor. Atatürk giyimiyle, kuşamıyla, konuşmasıyla, davranışlarıyla her şeyiyle modern cumhuriyetin yurttaşı nasıl olunur bize göstermek istemişti. Bu akşam da bunu gösteriyoruz. Bu karanlıkları ancak böyle aşabiliriz” diye konuştu. Konuşmaların ardından Bahar Lions Başkanı Ayşegül İnceoğlu Pekdaş’a teşekkür plaketi verirken, Lions 118 R Yönetim Çevresi Genel Yönetmeni Zeynep Kocasinan da Pekdaş adın Ege Orman Vakfı’na yaptıkları fidan bağışının belgesini takdim etti.

anma gecesi, izmir, konak belediyesi, izmir konak belediyesi, sanat, 10 kasım, Atatürkü anma gecesi

Sanat Dolu Anma Gecesi

ŞİİR, DANS VE ŞARKILARLA ANILDI

Anma gecesi İzmir Devlet Opera ve Balesi, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı ve İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçılarından oluşan Turkish Brass Ensemble Orkestrası’nın konseriyle devam etti. Genel Sanat Yönetmenliğini Kenan Gökkaya üstlendiği konserin Sanat Koordinatörlüğünü ise Hikmet Çokağır yaptı. Kurtuluş Savaşı’ndan Atatürk’ün ölümüne kadarki süreci gözler önüne sererek, izleyenlere müzik ve danslar eşliğinde tarih yolculuğa çıkaran konser Derya Derin ve Oğuz Çimen’in seslendirdiği ‘Çanakkale İçinde Vurdular Beni’ türküsüyle başladı. ‘Fikrimin İnce Gülü’,  ‘’Yine Bir Gül Nihal’  şarkılarıyla devam eden gecede İzmir Milli Kütüphane Vakıf Başkanı Avukat Ulvi Puğ ise sunumlarıyla renk kattı. Puğ, Kurtuluş Savaşı’ndan Atatürk’ün ölümüne kadar olan süreci güçlü anlatımıyla dile getirdi. Gecede, Atatürk’ün sesinden Onuncu Yıl Nutku da barkovizyondan izletildi.

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

Zeybek oyunuyla Selim Özyol heybeti ve ihtişamıyla sahneyi doldururken, tango ve vals gösterisiyle Görkem Dizdar ve Burcu Olguner dansın zerafetini gözler önüne seren muhteşem bir performans sergiledi. Öte yandan ressam Güner Özkan, İlhan Dündar ve Namık Kemal Acar canlı performans sergileyerek gecenin başında büyük bir perdeye yapmaya başladıkları Atatürk ve Türk Bayrağı’nı konser boyunca resmettiler.  Atatürk’ün öldüğü 10 Kasım tarihine gelindiğinde de Derya Derin adeta ağıt niteliğinde bir Rumeli Türküsü olan ‘Mendilimin Yeşili’ isimli türküyü seslendirdi.  Duygusal anların yaşandığı gecenin sonunda konukların üzerine kımızı beyaz balonlar yağarken, ellerinde Türk Bayraklarıyla 10. Yıl ve İzmir Marşı’nı tüm konuklar hep bir ağızdan seslendirdi. 

Okumaya devam et

Son Trend'ler