Connect with us

Kültür Sanat Etkinlik

Atilla İlhan Neden öldü? Hayatı Hakkında Bilinmeyenler

Published

on

Atilla İlhan Neden öldü? Hayatı Hakkında Bilinmeyenler

Bugün şair, romancı ve gazeteci Atilla İlhan’ın ölüm yıl dönümü… Atilla İlhan 11 Ekim 2005 yılında aramızdan ayrılmıştı. Peki, Atilla İlhan kimdir?

Türk edebiyat ve düşünce dünyasına önemli katkıları bulunan şair, romancı ve gazeteci Atilla İlhan’ın 13. ölüm yıl dönümü… Aynı zamanda Çolpan İlhan’ın kardeşi de olan sanatçı 11 Ekim 2005 yılında 80 yaşında evinde hayata gözlerini yummuştu. Ünlü edebiyatçının ölüm yıl dönümü nedeniyle hakkındaki bilgiler araştırılmaya başlandı.

AYRILIK SEVDAYA DAHİL

Açılmış sarmaşık gülleri kokularıyla baygın

En görkemli saatinde yıldız alacasının

Gizli bir yılan gibi yuvarlanmış içimde kader

Uzak bir telefonda ağlayan yağmurlu genç kadın

Rüzgar uzak karanlıklara sürmüş yıldızları

Mor kıvılcımlar geçiyor dağınık yalnızlığımdan

Onu çok arıyorum onu çok arıyorum

Her yerimde vücudumun ağır yanık sızıları

Bir yerlere yıldırım düşüyorum

Ayrılığımızı hissettiğim an demirler eriyor hırsımdan

Ay ışığına batmış karabiber ağaçları gümüş tozu

Gecenin ırmağında yüzüyor zambaklar yaseminler unutulmuş

Tedirgin gülümser

Çünkü ayrılık da sevdaya dahil çünkü ayrılanlar hala sevgili

Hiç bir anı tek başına yaşayamazlar

Her an ötekisiyle birlikte her şey onunla ilgili

Telaşlı karanlıkta yumuşak yarasalar

Gittikçe genişleyen yakılmış ot kokusu

Yıldızlar inanılmayacak bir irilikte

Yansımalar tutmuş bütün sahili

Çünkü ayrılmanın da vahşi bir tadı var

Öyle vahşi bir tat ki dayanılır gibi değil

atilla ilhan, ünlü edebiyatçı, atilla ilhan ölümü, atilla ilhan ölüm sebebi,

Türk edebiyat ve düşünce dünyasına önemli katkıları bulunan şair, romancı ve gazeteci Atilla İlhan’ın 13. ölüm yıl dönümü… Aynı zamanda Çolpan İlhan’ın kardeşi de olan sanatçı 11 Ekim 2005 yılında 80 yaşında evinde hayata gözlerini yummuştu. Ünlü edebiyatçının ölüm yıl dönümü nedeniyle hakkındaki bilgiler araştırılmaya başlandı.

ATİLLA İLHAN KİMDİR?

Attila İlhan, 15 Haziran 1925 tarihinde Menemen’de doğdu. Babası Muharrem Bedrettin İlhan, annesi Emine Memnune İlhan’dır. Çolpan İlhan isimli bir kardeşi vardı. Babası döneminin başarılı savcılarındandır. Attila İlhan‘ın babası şiire çok meraklı, okumayı seven, geniş bir roman ve şiir kitabı koleksiyonu olan, iyi derecede Osmanlıca bilen bir insandır.

Babası sayesinde küçük yaşlardan itibaren edebiyata ilgi duymaya başlayan İlhan, ilk ve orta öğreniminin büyük kısmını İzmir’de tamamladı. Öğrencilik yıllarında ilk şiirlerini yazmaya başlamıştır. İzmir Atatürk Lisesi’nde okuduğu sırada okulda tanışıp aşık olduğu bir kıza Nazım Hikmet’in şiirini mektup olarak yazmıştır. O dönemlerde Nazım Hikmet’in şiirlerini paylaşmak kesinlikle yasak olduğundan bu mektup öğretmenleri tarafında yakalandığında çok büyük bir yasal suç işlemiş olarak sayılmış ve okuldan atılmıştır.

Daha sonra bu olay hukuksal boyuta taşınmıştır. Attila İlhan 1941 yılında 3 hafta tutuklu kaldıktan sonra 2 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Tutuklu kaldığı dönemde kendisi adına bir daha Türkiye’nin hiç bir yerinde eğitim göremez kararı çıkınca, babası duruma el atmış ve büyük uğraşlar sonucunda bu kararı 1944 yılında ortadan kaldırmıştır.

1946 yılında İstanbul Işık Lisesi’ne başladı. Lise eğitiminin ardından o dönemlerde yazdığı şiirlerden birini amcasının kendisinden habersiz CHP Şiir Armağanı yarışmasına yollamasıyla ikinciliğe layık görüldü. ”Cebbaroğlu Mehemmed” isimli şiiri birçok şairi geride bırakarak kendisine ikincilik ödülünü kazanmıştır. Bu başarı İlhan için bir dönüm noktası olmuştur.

Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydolan Attila İlhan, bu dönemde ”Gün” ve ”Yığın” adlı dergilerde şair olarak çeşitli şiirler yazdı. 1948 yılında ilk şiir kitabı olan ”Duvar”ı yayımladı. Aynı yıl Paris’e gitmeye karar verdi. Bu kararı ”Nazım Hikmet’i Kurtarma Hareketi”ne katılmak için almıştır.

Paris’te aktif olarak çalışmalar yapan İlhan, burada kaldığı zaman boyunca sosyal ve siyasal gözlemler yaptı. Bu gözlemlerini ileride çıkaracağı romanlarında ve diğer eserlerinde kullanmıştır. Daha sonra Türkiye’ye dönen Attila İlhan’ın polislerle arasında bir çok problemler yaşanmıştır. 1951 yılında ”Gerçek” isimli gazetede yazdığı bir yazıdan dolayı hakkında soruşturma açılmış ve bu olaydan sonra İlhan yeniden Paris’e gitmiştir.

Hayatının 1950’li yıllardaki 6 yıllık sürecini sürekli İstanbul-Paris, İzmir-Paris arasında geçiren İlhan; tam olarak Türkiye’ye döndükten sonra üniversite eğitiminin son senesinde okuldan ayrılmış ve ”Vatan” gazetesinde sinema eleştirmenliği yapmaya başlamıştır.

MESLEK HAYATI

1957 yılında askerliğini yaptıktan sonra İstanbul’a dönen Attila İlhan, senaryo yazmaya başlamıştır. Bu dönemde yaptığı çalışmalardan yeterli verim alamamış ve yeniden Paris’e dönmüştür. Çok geçmeden babasının ölüm haberini alan İlhan, temelli İzmir’e dönmüştür. Burada ”Demokrat İzmir” gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yapmış ve aynı zamanda başyazarlığını üstlenmiştir.

1968 yılında eşi Biket İlhan’la evlendi. Çift, 15 yıl süren bir evliliğin ardından boşanmıştır. Daha sonra Ankara’ya yerleşen İlhan burada Bilgi Yayınevi’nin danışmanlığını yapmıştır. Bu dönemde ”Yaraya Tuz Basmak”, ”Sırtlan Payı” ve ”Fena Halde Leman” romanlarını yazmıştır.

Romanlarını yazmayı bitirdikten sonra İstanbul’a taşınmıştır. Burada Gelişim Yayınları, Milliyet, Güneş, Meydan Gazetesi ve Cumhuriyet gibi gazetelerde uzun yıllar köşe yazarlığı yaptı. Bunun yanında birçok senaryo kaleme aldı.

Yazdığı senaryolardan diziye uyarlanan ”Kartallar Yüksek Uçar”, ”Yarın Artık Bugündür” ve ”Sekiz Sütuna Manşet” çok fazla izlenen diziler arasında yer aldı.

Ölümü

Attila İlhan ilk kalp krizini 1985 yılında geçirdi. Bu tarihten sonra kardiyolojik sorunları devam eden İlhan’ın 2004’ten itibaren sağlık durumu daha da bozuldu. Attila İlhan, 11 Ekim 2005 tarihinde İstanbul‘daki evinde 80 yaşında hayatını kaybetti.

ESERLERİ

Şiir

Duvar (1948)

Sisler Bulvarı (1954)

Yağmur Kaçağı (1955)

Ben Sana Mecburum (1960)

Bela Çiçeği (1962)

Yasak Sevişmek (1968)

Tutkunun Günlüğü (1973)

Böyle Bir Sevmek (1977)

Elde Var Hüzün (1982)

Korkunun Krallığı (1987)

Ayrılık Sevdaya Dahil (1993)

Roman

Sokaktaki Adam (1953)

Zenciler Birbirine Benzemez (1957)

Kurtlar Sofrası (1963)

Aynanın İçindekiler serisi

Bıçağın Ucu (1973)

Yaraya Tuz Basmak (1978)

Dersaadet’te Sabah Ezanları (1981)

O Karanlıkta Biz (1988)

Allah’ın Süngüleri: Reis Paşa (2002)

Gazi Paşa (2006)

Fena Halde Leman (1980)

Haco Hanım Vay (1984)

O Sarışın Kurt (2007)

Gezi-Deneme-Eleştiri

Abbas Yolcu (1957)

Gerçekçilik Savaşı (1980)

Batı’nın Deli Gömleği (1982)

İkinci Yeni Savaşı (1983)

Sağım Solum Sobe (1985)

Yanlış Kadınlar Yanlış Erkekler (1985)

Ulusal Kültür Savaşı (1986)

Sosyalizm Asıl Şimdi (2006)

Hangi Sol (1971)

Hangi Batı (1972)

Hangi Sağ (1980)

Hangi Atatürk (1981)

Hangi Edebiyat (1991)

Hangi Laiklik (1995)

Hangi Küreselleşme (1997)

Cumhuriyet Söyleşileri

Bir Sap Kırmızı Karanfil (1998)

Ufkun Arkasını Görebilmek (1999)

Sultan Galiyef – Avrasya`da Dolaşan Hayalet (2000)

Dönek Bereketi (2002)

Yıldız, Hilâl ve kalpak

Televizyon dizileri

Teleflaş / Kanal 6 (1991)

Sekiz Sütuna Manşet (1982)

Kartallar Yüksek Uçar (1983)

Yarın Artık Bugündür (1986)

Yıldızlar Gece Büyür (1992)

Müzik albümleri; 

An Gelir / Kendi Sesinden Şiirleri (2006)

Ödülleri

1946 CHP Şiir Yarışması Birinciliği

1974 Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü Tutuklunun Günlüğü ile

1975 Yunus Nadi Roman Armağanı Sırtlan Payı ile

Kaynak: Milliyet

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

İstanbul’da Geçirilebilecek Tatil Önerileri

Published

on

By

istanbul,öneri,gezmek,gezi önerileri,istanbul gezi önerileri,tatil

Ramazan Bayramı’nın yaklaştığı şu günlerde tatil planları başladı bile. İl dışına çıkacaklar için tatil planları oluşmaya dursun bayramı İstanbul’da geçirmek isteyenler için de birçok gezilip görülecek yer seçenekleri mevcut.

Ramazan Bayramını İstanbul’da geçireceklerin üzülmesine gerek yok. Bir ülke büyüklüğündeki İstanbul’da halen gezilip görülecek yerler mevcut. Bu bayramı İstanbul’u keşfetmeye adayanlara 7 İstanbul mekan önerisi…

JAPON BAHÇESİ

Balta limanın’da yer alan Japon Bahçesi, popüleritesini halen koruyor. Küçük Japon bahçesi fotoğraf çekmek ve farklı bir kültürü tanımak için birebir. Üstelik çocuklar yazın bu bahçede zaman geçirmeye bayılır.

BALAT VE SOKAKLARI

Çoğu insan İstanbul’da yaşamasına rağmen halen Balat’ı keşfetmemiştir. Eğer siz de o gruptansanız bu bayramı bir fırsat olarak görebilirsiniz. Fener Rum Okulu ve rengarenk binaları ile balat adeta görsel şölen sunuyor. Kiliseleri ve hikayeleri ile kozmopolit yaşam şekliyle ve birbirinden farklı küçük kafeleri ile kesinlikle keşfedilmeye değer.

ANADOLU HİSARI

Beykoz’da yer alan Anadolu Hisarı, hem denizi ve yeşili aynı anda görmek isteyenler için hem de tarihi bir tatil yapmak isteyenler için adeta şans. Yeşilin ve deniz aynı potada erimiş üstüne de tarihi bir hisar ile taçlandırmış bir yer için beklemeye gerek yok.

POLENEZKÖY

Beykoz sınırlarında yer alan Polenezköy, genellikle ailesi ile birlikte haftasonunu geçirmek için tercih edilen yerlerin başında geliyor. At çiftlikleri, yel değirmenleri, tabiat parkı ve daha nice özelliği ile doğa tutkunlarını kendine çekiyor.

kaynak:https://site-backlink.com/ap2fN

 

Okumaya devam et

Genel

Kamp Yapmayı Sevenler İçin İdeal Kamp Yeri Önerileri

Published

on

By

kamp,gezi,kamp alanları,güzel kamp yerleri,kamp önerileri,ideal kamp alanları

Erciyes Dağı | Kayseri

Kayseri il sınırları içinde kalan Erciyes Dağı 3917 metrelik yüksekliğiyle kışın kamp yapmak için ideal dağlarımızdan biridir. Dağcılar arasında “Çobanini” olarak adlandırılan kamp alanı, yaz-kış tüm kamp severlerin ilgisini çekmektedir. Bu bölge ayrıca zirve tırmanışı için gelen dağcıların da kamp alanıdır. Yaklaşık 3.000 metre rakımda yer alan bu bölgeye ulaşım için Erciyes Kayak Merkezi’nden kamp yükünüzle yaklaşık 4-5 saatlik yürüyüş yapmalısınız. Zamanınız değerli ise telesiyej ile (Zümrüt) son noktasında inip 1 saatlik yürüyüşle kamp alanına ulaşabilirsiniz.

OLYMPOS

Oldukça meşhur olan özellikle 80’lerde yabancı turist akımı ile birlikte önemi daha da fark edilen Olympos, deniz,tarih ve yeşili ile her şeyi sunuyor size. Boşu boşuna ünlenmeyen Olmpos, Antalya’nın adeta göz bebeği.

ARTVİN KAMP ALANLARI

Doğanın muhteşemliğini sunan Artvin, aynı zamanda birçok kamp alanına ev sahipliği yapıyor. Yeşilin en güzel tonlarını kampçılara sunan Artvin, zaten turistlerin akınına uğruyor. Ancak doğayla daha yakın olmak isteyenler otel yerine kamp alanlarını tercih ediyor.

BOZCAADA

Çanakkale, Bozcaada’nın güneyinde çınar ağaçlarının çevrelediği kamp alanı, hem İstanbul’a yakın olmasını hem de denize girmek isteyenler için bir fırsat.

KAPADOKYA

Kapadokya’ya gittiğinizde sadece otellerde konaklamak zorunda değilsiniz. Kapadokya’yı gezmek hatta balon turları yapmak isteyenler kamp yaparak aynı anda iki tatil seçeneğini de yaşayabilirler. Daha uygun şekilde Kapadokya’yı gezmek ve doğası ile de haşır neşir olmak bizce oldukça cazip.

CUNDA ADASI

İstanbul’a yakın kamp alanı arayanlar için bir diğer fırsat Balıkesir Cunda Adası. Midilli taraflarında bulunan kamp alanları kampçılara deniz ve yeşili aynı anda sunuyor.

kaynak:https://site-backlink.com/s74Ne

 

Okumaya devam et

Genel

Marmaris Tekne Turu Hakkında Merak Edilenler

Published

on

By

Marmaris tekne turu,Marmaris tekne turu fiyatları,uygun Marmaris tekne turu, en iyi Marmaris tekne turu, hisarönü tekne turu

MARMARİS TEKNE TURU HAKKINDA TÜM MERAK EDİLENLER

Marmaris yeşilin ve mavinin tüm tonlarını yılın on iki ayında görebileceğiniz Türkiyenin cennet bir köşesidir. Uzun kıyı şeridindeki koyların çokluğu, doğal liman oluşu, antik kentlere yakınlığı, doğal güzellikleri, mavi tur olanakları, modern yat limanları, körfezin her türlü su sporlarına olanak sağlaması, beş yıldızlısından başlayarak en mütevazı pansiyonuna kadar tüm turistlerin gönüllerince tatillerini geçirebilecekleri cennet bir ilçedir. Kısa bir süre öncesine kadar balıkçılığı, süngerciliği ve ıtırlı bitkileri ile tanınan Marmaris, bugün büyük bir turizm merkezi haline gelmiştir.
Kara ulaşımı yanı sıra Dalaman Havaalanı ve Rodos Feribotları ile kolayca dış dünyaya açılma imkanı bulan Marmaris, Datça yolu üzerinde bulunması, Fethiye yoluna yakınlığı nedeniyle önemini arttırmaktadır.

Marmaris tekne turu,Marmaris tekne turu fiyatları,uygun Marmaris tekne turu, en iyi Marmaris tekne turu, hisarönü tekne turu

Marmaris tekne turu,Marmaris tekne turu fiyatları,uygun Marmaris tekne turu, en iyi Marmaris tekne turu, hisarönü tekne turu

Marmarise tatile gelen yerli ve yabancı misafirler genelde tekne turlarına katılmayı tercihe ederler. Misafirler bu yemyeşil manzaraya birde denizden bakıp bu anın tadını çıkartmak isterler, aynı zamanda katıldıkları tekne turunda dolu dolu eğlenerek bir gün geçirirler. Marmaris tekne turları konusunda misafirlerine kapılarına ardına kadar açarak bu konuda pek çok imkan sunmaktadır.

Marmaris tekne turları hakkında daha detaylı bilgi için sitemize ulaşabilirsiniz

Marmaris tekne turu olarak bizlerde elimizden gelenin en iyisini yaparak siz değerli müşterilerimize kaliteli bir hizmet verip, eğlencenin doruklarıan çıkarıp karnınızı kaliteli ve markalı ürünlerle doyurma imkanı sağlıyoruz.

Tekne turlarımızda Marmaris’in eşsiz güzellikte olan koylarını ziyaret ederek sabah  10:00 saatlerinde tekne turlarımız başlayıp akşamüzeri 16-30 ila 17:00 arasında sürmektedir.

 

Kaynak:https://marmarisavantaj.com/

Okumaya devam et

Son Trend'ler