Connect with us

Gündem

Botoks Yaptırıp Parasını Ödemeden Gitti

Published

on

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Mısıroğlu’na Ait Olduğu Söylenen Restoran İBB’yi Karıştırdı, CHP’li Meclis Üyeleri, “Yıkılsın” Dedi

Published

on

CHP, Kadir Mısıroğlu’na ait olduğu ileri sürülen Üsküdar’daki Yakamoz Restoran’ın aylar önce tespit edilen kaçak bölümleri ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) önerge verdi.

Kadir Mısıroğlu’na ait olduğu iddia edilen Üsküdar Çengelköy’deki restoranının kaçakları hakkında İBB Meclisi’ne soru önergesi verildi.

“KURUL İNCELEME YAPTI KAÇAKLARI TESPİT ETTİ”

CHP’li İBB Meclis Üyeleri Nadir Ataman, Doruk Bulut ve Deniz Erzincan tarafından verilen önergede, konuyla ilgili tam 9 aydır hiçbir işlem yapılmadığına dikkat çekildi. Meclis’te soru önergesini okuyan Nadir Ataman, “Nasıl Cumhuriyet ve Mustafa Kemal Atatürk düşmanı olduğunu kendisi beyan ediyor.Bırakın Mustafa Kemal Atatürk’e küfreden meczubu korumayı. 9 ay önce İBB Meclisi’ne önerge verdik, restoranın bin metrekare kaçağı var dedik. İstanbul 6 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na dilekçe verdik. Kurul inceleme yaptı kaçakları tespit etti” dedi.

“NİYE YASAL İŞLEM BAŞLATILMIYOR”

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, Ataman önergesinde şunları kaydetti:

“Sormak istiyorum, Mevlüt Uysal mı koruyor niye yasal işlemler başlatılmıyor? Yıkın Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı feslinin yerini. Tarafımıza gelen eski ve yeni fotoğraflara bakıldığında deniz tarafına zemine kazık çakılmak yöntemi ile restoran enine yaklaşık 6 metre, boyuna 40 m genişliğinde olmak üzere yaklaşık 250 metrekare büyütülmüştür. Kaçak yapı denizin üzerine kadar getirilmiştir. Parsel içinde kademelendirme yapılarak ikinci bir kat oluşturulmuş ve kapalı alan haline getirilmiştir. Ayrıca teras katıda bulunmaktadır yaklaşık 1000 metrekare kapalı alan oluşturulmuştur. Boğaziçi İmar Müdürlüğünün görevlerine baktığımızda bu yerden birinci derecede sorumludur.”

ÖNERGE SEVK EDİLDİ

Ataman’ın önergesi oy birliği ile yanıtlanmak üzere İBB Meclis Başkanlığı’na sevk edildi.

KAYNAK: Sputniknews

 

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji Duyurdu! Marmara’ya Beklenen Kar Geliyor

Published

on

Meteoroloji’den gelen 5 günlük hava tahmini raporuna göre; Doğu bölgelerinden gelen kar yağışı, Marmara’nın güney ve güneybatısına kadar etki alanını arttıracak. Meteoroloji, Elazığ, Malatya, Adıyaman, Tunceli ve Bingöl’de yağmur ile kar yağışı beklendiğini bildirdi.

YÜZLERCE ARAÇ YOLDA KALDI

Kar yağışı ve buzlanma Konya Antalya Karayolunda sürücülere zor anlar yaşatırken, çekici türü araçlar ile zincir ve kar lastiği bulunmayan araçların geçişine izin verilmedi. Özellikle Seydişehir’den sonra 10. kilometreden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle yüzlerce araç yolda kalırken, 1825 rakımlı Alacabel Mevkisinde kar kalınlığı 15 santimetreye ulaştı.

SÜRÜCÜLER ZİNCİR TAKARAK DEVAM ETTİ

Karayolları ekipleri yolu trafiğe açık tutabilmek için sürekli kürüme ve tuzlama çalışması yaptı. Yolda kalan araçları iten vatandaşlara ise Bölge Trafik ekipleri de yardım ederken, bir çok sürücü ise yollarına zincir takarak devam edebildi.

Öte yandan Türkiye’nin doğu bölgesi için yapılan açıklamada;”Havanınçok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren Elazığ, Malatya, Adıyaman, Tunceli ve Bingölçevrelerinde yağmur veyüksek kesimlerinde karla karışık yağmur, kar yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmemektedir. Rüzgarların yağış anında güneybatılı yönlerden kuvvetli saatte 30-60 kilometre hızla eseceği tahmin edilmektedir”denildi.

VATANDAŞLAR TEDBİRLİ OLSUN

Uyarıda da bulunan merkezin açıklamasında,” Yer yerkuvvetli yağışlar beklendiğinden meydana gelebilecek ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma, tipi, buzlanma,sis ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” ifadelerinde yer verildi.

Okumaya devam et

Gündem

Duyan Bankaya Koştu! Devletten 20 bin liraya kadar destek

Published

on

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2016 yılı Ağustos ayında başlayan çeyiz ve konut hesabıyla ilgili son verileri açıkladı. Selçuk’un verdiği bilgiye göre, Eylül ayı sonu itibarıyla 22 bin 106 genç bankalarda çeyiz hesabı, 15 bin 85 genç de konut hesabı açtı. Çeyiz hesabında 66 milyon 838 bin lira, konut hesabında ise 104 milyon 686 bin lira birikti. Kişi başına mevduat tutarı çeyiz hesabında 3 bin liraya, konut hesabında ise 6 bin 939 liraya ulaştı. Konut hesabı açtıran gençlerin sayısı, bu yıl Mart ayında devlet katkısının artırılmasına ilişkin düzenlemenin ardından hızla arttı. Yasa çıkmadan önce konut hesabı açtıranların sayısı 12 bin civarındaydı. Konut ve çeyiz hesabında toplanan paraya yapılacak devlet katkısı tutarı da 42,5 milyon liraya ulaştı.

DEVLET KATKISI YENİDEN DEĞERLEME ORANINDA ARTIRILACAK

Mart ayında yapılan yasa değişikliğiyle konut hesabında 15 bin lira olan devlet katkısı 20 bin liraya çıkartıldı. Devlet, hesapta biriken paranın yüzde 25’ine kadar katkıda bulunacak. Cumhurbaşkanıkararıyla, 20 bin lira olan devlet katkısı tutarı 60 bin liraya kadar çıkartılabilecek.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, 20 bin liralık azami devlet katkısı tutarı, her yıl yeniden değerleme oranında artırılacak. Örneğin 2018 yılı yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 olarak belirlendi. Dolayısıyla 2019 yılı için azami devlet katkısı tutarı 24 bin 746 lira olarak uygulanacak.

Cumhurbaşkanı artırım yetkisini kullanmasa bile, 2018 yılı itibarıyla konut hesabında 80 bin lira biriktirenlere, devlet 20 bin lira katkıda bulunacak. 60 bin lira biriktiren 15 bin lira katkı alacak. Yasanın ilk halinde 15 bin lira devlet katkısı alabilmek için 75 bin lira biriktirmek gerekiyordu.

TAPU HARCINDA İNDİRİM

Konut alımlarında alıcı ve satıcı binde 20’şer oranında tapu harcı ödüyor. 200 bin lira değerindeki bir konut için alıcıdan 4 bin, satıcıdan 4 bin lira tapu harcı alınıyor.

Gençlerin konut hesabında biriken parayla konut alımlarında tapu harcında indirim yapılacak. Cumhurbaşkanı kararıyla, gençlerin konut alımlarında tapu harcı sıfıra kadar indirilebilecek. Konut hesabında biriktirilen parayla ev satın alan gençlere düşük faizli konut kredisi kullanma olanağı sağlanacak.

DEVLET KATKISININ TAMAMINI ALMAK İÇİN 60 AY TASARRUF

Gençlerin devlet katkısının tamamını alabilmeleri için beş yıllık tasarruf planı yapmaları gerekiyor. Tasarruf süresi 36-47 ay olanlara devlet katkısının yüzde 15’i (16 bin 313 lira): 48-59 ay arasında olanlara yüzde 18’i (17 bin 568 lira): 60 ay ve üzeri olanlara ise devlet katkısının yüzde 25’i (20 bin lira) verilecek.

AYLIK EN AZ 314 TL TASARRUF

Konut hesabına 2018 yılı için aylık 313,72 ile 3 bin 137,15 lira arasında para yatırılacak. İsteyen, ödemeleri üç aylık dönemler halinde de yapabilecek. Bu durumda konut hesabına üç ayda bir 941,16 lira ile 9 bin 411,45 lira arasında değişen tutarlarda para yatırılacak.Konut hesabına bir defaya mahsus olmak üzere, 2018 yılı için 37 bin 645 liraya kadar toplu para yatırılabilecek.

YILDA İKİ DEFA PARA ÇEKİLEBİLECEK

Konut hesabına aylık para yatıranlar, bir yıl içinde en fazla üç defa; üç ayda bir para yatıranlar ise bir defa ödemeyi aksatabiliyor. Tasarruf sahipleri bir yıl içinde konut hesabından en fazla iki defa para çekebiliyor. Ancak, para çekildikten sonra hesapta kalan tutarın, ödenmesi gereken asgari tutarın altına düşmemesi gerekiyor.

ÇEYİZ HESABINA 7 BİN 500 TL DEVLET KATKISI

Çeyiz hesabına ilişkin uygulama da konut hesabına paralel olacak. Çeyiz hesabına yatırılan paranın yüzde 25’ine kadar devlet katkısı verilecek. Devlet katkısı tutarı 2018 yılı için 7 bin 500 lira olmakla birlikte her yıl yeniden değerleme oranında artırılacak.

Çeyiz hesabı için 2018 yılında aylık 125,48 lira ile bin 254,87 lira arasında para yatırılacak.

Devlet katkısı, hesaba 36-47 ay arasında para yatıranlara yüzde 10 oranında (5 bin 19 lira), 48-59 ay arasında yatıranlara yüzde 15 (5 bin 647 lira), 60 ay ve üzeri yatıranlara ise yüzde 25 oranında (7 bin 500 lira) olacak.

Okumaya devam et

Son Trend'ler