Connect with us

Avrupa

Dünyanın en güçlü pasaportu Japonların… (Listede Türkiye de yer alıyor)

Published

on

Vize peşinde koşmadan, dünyayı dolaşmak herkesin hayali.. Peki hangi ülkenin vatandaşları bu hayali gerçekleştirmeye daha yakın? İşte dünyanın en güçlü pasaportları…

Dünyayı özgürce dolaşıyor, vize engeline takılmıyorlar. Japonya vatandaşlarına, dünyanın en güçlü pasaportuyla birçok ülkenin kapıları sonuna kadar açılıyor. Henley Pasaport Endeksi, 2018 yılının en güçlü pasaportlarını açıkladı. O endekse göre, dünyanın en güçlü pasaportu 189 ülkeye vizesiz giriş imkanı sağlayan Japonya’nın oldu. İkinciliği Singapur ve Almanya paylaşıyor. Bu iki ülkenin vatandaşları da 188 ülkeye vizesiz giriş hakkına sahip. 187 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlayan Finlandiya pasaportu 3. sırada. Fransa, İtalya, Güney Kore, İspanya ve İsveç de Finlandiya ile aynı puanı paylaşıyor.

Türkiye ise listenin 49. sırasında. Türk pasaportuyla 111 ülkeye vizesiz seyahat etmek mümkün. Henley Pasaport Endeksi, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin verilerine dayanıyor. Endekste 199 pasaport ve 227 istikamet değerlendirmeye alınıyor.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avrupa

Acemi Askeri Taşlama Emri Verdiler

Published

on

Acemi Askeri Taşlama Emri Verdiler

İsviçre’de bir askeri okulda, komutan tarafından bir acemi askerin taşlanması yönünde verilen emir, ülkede tartışmalara yol açtı.

İsviçre’de video yayın portalı RSI tarafından yayınlanan videoda, birkaç İsviçreli askere, bir başka acemi askere taş atmaları yönünde emir verildiği ve askerlerin söz konusu emre uyarak askeri taşladığı görülüyor.Kısa süre içerisinde çok sayıda paylaşım alan ve tepki çeken görüntülerde, komutanın önce “Hazır”, ardından ise “Ateş” komutu vermesinin ardından askerin taşlandığı, aceme askere taş atan askerlerden bazılarının ise güldükleri tespit edildi.

isviçre, asker, acemi askeri taşlama

Acemi Askeri Taşlama Emri Verdiler

‘KABUL EDİLEMEZ’

Geçen Eylül ayında, Almanca konuşulan Lucerne’ye bağlı Emmen’de çekildiği ortaya çıkan görüntülerde yer alan askerlerin hepsinin uçaksavar eğitimi almakta oldukları öğrenildi.

Ordu sözcüsü Daniel Reist tarafından yapılan açıklamada, söz konusu taşlama olayının ordu için problem oluşturduğu ve yaşananların kabul edilemez olduğu vurgulandı.

BABASINDAN AÇIKLAMA

Olayın mağduru askerle bir görüşme gerçekleştiren yetkililer, kendisinin İtalyanca konuşulan Ticino bölgesinden gelen bir asker olduğunu raporladılar. Askerin yerel basına kınuşan babası ise, oğlunun Almanca konuşan asker arkadaşları ve komutanları tarafından eziyete uğradığını söyledi.

Ordunun ise, olaya ilişkin bir ön soruşturma başlattığı öğrenildi.

Kaynak: Sputnik

Okumaya devam et

Avrupa

Papaz Brunson Serbest Bırakıldı

Published

on

İzmir’de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD’li rahip Andrew Craig Brunson 4. kez hakim karşısına çıktı.

Duruşma, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. ABD’li Papaz Brunson serbest bırakıldı ve 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Brunson’un ev hapsi cezası ve yurt dışı yasağı ise kaldırıldı.

Okumaya devam et

Avrupa

BM’den uyarı: ”Felaketi engellemek için sadece 10 yıl kaldı”

Published

on

Okumaya devam et

Son Trend'ler